Facebook har tabt endnu en sag - undersøgelser af ulovlig datadeling fortsætter

Facebook sprællede i nettet, da det irske datatilsyn og SoMe-platformens primære regulator gjorde mine til at stoppe Facebooks datadeling mellem EU og USA. Nu er afgørelsen landet, og den er ikke til Facebooks fordel.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Fredag afviste Irlands højesteret Facebooks anke mod, at det irske datatilsyn undersøger datastrømmen hos SoMe-giganten.

Det skriver Reuters.

I august 2020 gjorde det irske datatilsyn - Irlands databeskyttelseskommissær (DPC) - antræk til at Facebook skulle stoppe overførslen af europæisk data til USA.

Det gjorde det ved at proklamere, at den juridiske mekanisme som Facebook lige nu bruger til at overføre data fra EU til USA ikke længere kan blive brugt i praksis.

Dette har Facebook gjort indsigelser mod.

Den sociale medie-platform mener, at blokeringen vil forårsage "ødelæggende" og "uigenkaldelige" konsekvenser for forretningen, fordi Facebook er afhængig af behandling af brugerdata for at vise målrettede onlineannoncer.

Men sidste uge kom altså kendelsen, der slår fast at Facebook ikke har fremlagt argumenter, der bør stå i vejen for DPC's videre undersøgelse af datadelingen.

"Jeg afviser alle de lempelser som Facebook Ireland har anmodet om, og afviser de krav, som denne har fremsat i sagen," sagde dommer David Barniville i forbindelse med kendelsen, der fyldte næsten 200 sider.

Og dette ser dataaktivist Max Schrems, der selv har brugt næsten et årti på at få Facebook til at stoppe den blinde dataoverførsel, som et klart signal om, at et fuldstændigt stop for dataoverførsel bliver uundgåeligt.

"Efter otte år er DPC nu forpligtet til at stoppe Facebooks dataoverførsler mellem EU og USA sandsynligvis inden sommeren," lød hans kommentar.

Hvis den irske datatilsynsmyndighed håndhæver denne foreløbige ordre, ville den afskære virksomheder i USA fra personoplysninger fra Europa.

Dette vil sætte dem i samme konkurrencemæssige position som virksomheder i andre lande.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College