Facebook har tabt endnu en sag - undersøgelser af ulovlig datadeling fortsætter

Facebook sprællede i nettet, da det irske datatilsyn og SoMe-platformens primære regulator gjorde mine til at stoppe Facebooks datadeling mellem EU og USA. Nu er afgørelsen landet, og den er ikke til Facebooks fordel.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Fredag afviste Irlands højesteret Facebooks anke mod, at det irske datatilsyn undersøger datastrømmen hos SoMe-giganten.

Det skriver Reuters.

I august 2020 gjorde det irske datatilsyn - Irlands databeskyttelseskommissær (DPC) - antræk til at Facebook skulle stoppe overførslen af europæisk data til USA.

Det gjorde det ved at proklamere, at den juridiske mekanisme som Facebook lige nu bruger til at overføre data fra EU til USA ikke længere kan blive brugt i praksis.

Dette har Facebook gjort indsigelser mod.

Den sociale medie-platform mener, at blokeringen vil forårsage "ødelæggende" og "uigenkaldelige" konsekvenser for forretningen, fordi Facebook er afhængig af behandling af brugerdata for at vise målrettede onlineannoncer.

Men sidste uge kom altså kendelsen, der slår fast at Facebook ikke har fremlagt argumenter, der bør stå i vejen for DPC's videre undersøgelse af datadelingen.

"Jeg afviser alle de lempelser som Facebook Ireland har anmodet om, og afviser de krav, som denne har fremsat i sagen," sagde dommer David Barniville i forbindelse med kendelsen, der fyldte næsten 200 sider.

Og dette ser dataaktivist Max Schrems, der selv har brugt næsten et årti på at få Facebook til at stoppe den blinde dataoverførsel, som et klart signal om, at et fuldstændigt stop for dataoverførsel bliver uundgåeligt.

"Efter otte år er DPC nu forpligtet til at stoppe Facebooks dataoverførsler mellem EU og USA sandsynligvis inden sommeren," lød hans kommentar.

Hvis den irske datatilsynsmyndighed håndhæver denne foreløbige ordre, ville den afskære virksomheder i USA fra personoplysninger fra Europa.

Dette vil sætte dem i samme konkurrencemæssige position som virksomheder i andre lande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos