Facebook har tabt endnu en sag - undersøgelser af ulovlig datadeling fortsætter

Facebook sprællede i nettet, da det irske datatilsyn og SoMe-platformens primære regulator gjorde mine til at stoppe Facebooks datadeling mellem EU og USA. Nu er afgørelsen landet, og den er ikke til Facebooks fordel.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Fredag afviste Irlands højesteret Facebooks anke mod, at det irske datatilsyn undersøger datastrømmen hos SoMe-giganten.

Det skriver Reuters.

I august 2020 gjorde det irske datatilsyn - Irlands databeskyttelseskommissær (DPC) - antræk til at Facebook skulle stoppe overførslen af europæisk data til USA.

Det gjorde det ved at proklamere, at den juridiske mekanisme som Facebook lige nu bruger til at overføre data fra EU til USA ikke længere kan blive brugt i praksis.

Dette har Facebook gjort indsigelser mod.

Den sociale medie-platform mener, at blokeringen vil forårsage "ødelæggende" og "uigenkaldelige" konsekvenser for forretningen, fordi Facebook er afhængig af behandling af brugerdata for at vise målrettede onlineannoncer.

Men sidste uge kom altså kendelsen, der slår fast at Facebook ikke har fremlagt argumenter, der bør stå i vejen for DPC's videre undersøgelse af datadelingen.

"Jeg afviser alle de lempelser som Facebook Ireland har anmodet om, og afviser de krav, som denne har fremsat i sagen," sagde dommer David Barniville i forbindelse med kendelsen, der fyldte næsten 200 sider.

Og dette ser dataaktivist Max Schrems, der selv har brugt næsten et årti på at få Facebook til at stoppe den blinde dataoverførsel, som et klart signal om, at et fuldstændigt stop for dataoverførsel bliver uundgåeligt.

"Efter otte år er DPC nu forpligtet til at stoppe Facebooks dataoverførsler mellem EU og USA sandsynligvis inden sommeren," lød hans kommentar.

Hvis den irske datatilsynsmyndighed håndhæver denne foreløbige ordre, ville den afskære virksomheder i USA fra personoplysninger fra Europa.

Dette vil sætte dem i samme konkurrencemæssige position som virksomheder i andre lande.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Sampension A/S

    Netværksadministrator til Sampension

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil