Derfor gik flere af verdens store websites i sort: Kundes konfigurering udløste skjult bug, der fik det hele til at crashe

Det var en software-bug hos leverandøren Fastly, der fik en række af verdens store websites til at kollapse tirsdag.

Artikel top billede

(Foto: Marcus Spike)

Det var en software-fejl og ikke et hacker-angreb, der tirsdag fik en række af verdens store websites til at kollapse.

Sådan lyder meldingen fra det amerikanske softwareselskab Fastly, der driver det CDN - content delivery network - som blev ramt af buggen og som fik sites som Amazon, CNN, Spotify, Reddit, Paypal og en række andre til at gå ned.

Fastlys CDN består af en række servere og datacentre, hvor igennem indhold til internettet distribueres.

Fastly kalder selv sit setup for ‘edge cloud,’ hvilket er udtryk for, at servere og datacentre og lignende er placeret på lokationer verden over relativt tæt på brugerne, der derved kan få hurtigere svartider, når de går ind på websites.

Her gik det galt

En blogpost fortæller Fastlys teknologi-direktør, Nick Rockwell, at systemet crashede på grund af en skjult software-bug, som blev aktiveret, da en af selskabets kunder ændrede i sin konfiguration.

“Vi opdagede forstyrelsen på et minut, identificerede og isolerede årsagen og fjernede konfigurationen. Inden for 49 minutter var 95 procent af vores netværk i normal drift igen,” skriver han.

Det var dog så længe, at nyheden om kæmpe-nedbruddet allerede her var igang med at sprede sig,

Nick Rockwell fortæller, at software-fejlen lå i en opdatering, som Fastly begyndte at udsende 12. maj.

Det har siden vist sig, at buggen kunne aktiveres ved brug af en bestemt konfiguration.

Du kan læse hele Nick Rockwells forklaring på nedbruddet her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S