Derfor gik flere af verdens store websites i sort: Kundes konfigurering udløste skjult bug, der fik det hele til at crashe

Det var en software-bug hos leverandøren Fastly, der fik en række af verdens store websites til at kollapse tirsdag.

Artikel top billede

(Foto: Marcus Spike)

Det var en software-fejl og ikke et hacker-angreb, der tirsdag fik en række af verdens store websites til at kollapse.

Sådan lyder meldingen fra det amerikanske softwareselskab Fastly, der driver det CDN - content delivery network - som blev ramt af buggen og som fik sites som Amazon, CNN, Spotify, Reddit, Paypal og en række andre til at gå ned.

Fastlys CDN består af en række servere og datacentre, hvor igennem indhold til internettet distribueres.

Fastly kalder selv sit setup for ‘edge cloud,’ hvilket er udtryk for, at servere og datacentre og lignende er placeret på lokationer verden over relativt tæt på brugerne, der derved kan få hurtigere svartider, når de går ind på websites.

Her gik det galt

En blogpost fortæller Fastlys teknologi-direktør, Nick Rockwell, at systemet crashede på grund af en skjult software-bug, som blev aktiveret, da en af selskabets kunder ændrede i sin konfiguration.

“Vi opdagede forstyrelsen på et minut, identificerede og isolerede årsagen og fjernede konfigurationen. Inden for 49 minutter var 95 procent af vores netværk i normal drift igen,” skriver han.

Det var dog så længe, at nyheden om kæmpe-nedbruddet allerede her var igang med at sprede sig,

Nick Rockwell fortæller, at software-fejlen lå i en opdatering, som Fastly begyndte at udsende 12. maj.

Det har siden vist sig, at buggen kunne aktiveres ved brug af en bestemt konfiguration.

Du kan læse hele Nick Rockwells forklaring på nedbruddet her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo