EU-afgørelse holder hånden over YouTube i årelang strid: Kan ikke stilles ansvarlig for ulovligt indhold

YouTube kan ikke holdes alene ansvarlig, hvis brugerne deler indhold på platformen som de ikke har rettighederne til. det slår EU-domstolen fast og giver dermed medhold til streaming-giganten efter flere års tovtrækkeri på området.

Artikel top billede

YouTube og moderselskabet Google har vundet en storsejr ved EU-domstolen.

Streamingtjenesten kan nemlig ikke holdes ansvarlig, hvis brugerne på platformen deler indhold de ikke har rettighederne til.

Det har EU-domstolen slået fast og dermed afgjort en årelang strid mellem Google, der ejer YouTube, og rettighedsorganisationer.

Det skriver Reuters.

Streaminggiganten blev helt tilbage i 2008 første gang sagsøg for at brugere på YouTube ulovligt havde delt musikmateriale, de ikke have rettighederne til. En lignende sag fra 2013 fik de tyske myndigheder til at løfte sagen op på EU-niveau, der altså har givet YouTube medhold i sagen.

"På nuværende tidspunkt udgør udbydere af online platforme principielt ikke selv en kommunikation til offentligheden, der underlægger dem copyright-lovgivningen af ulovligt uploaded indhold, som brugerne deler på platformen," lyder det i afgørelsen fra den europæiske domstol.

Det er dog ikke en fuldstændig frifindelse af Google. EU-Domstolen understreger nemlig i afgørelsen, at det ikke fritager Google og YouTube fra ansvaret for det indhold brugerne deler.

"Udbyderne leverer dog en sådan ulovlig kommunikation i strid med copyright-lovgivningen, der går ud over bare at gøre platformen tilgængelig ved at give offentligeheden adgang til den type indhold."

I Danmark har rettighedsspørgsmålet også skabt stor debat og konkrete konsekvenser for de danske brugere.

Forrige år valgte rettighedsorganisationen Koda nemlig at trække stikket på alt dansk musik på YouTube, mens man forhandlede med Google om bedre vilkår for musikere på platformen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S