EU-afgørelse holder hånden over YouTube i årelang strid: Kan ikke stilles ansvarlig for ulovligt indhold

YouTube kan ikke holdes alene ansvarlig, hvis brugerne deler indhold på platformen som de ikke har rettighederne til. det slår EU-domstolen fast og giver dermed medhold til streaming-giganten efter flere års tovtrækkeri på området.

Artikel top billede

YouTube og moderselskabet Google har vundet en storsejr ved EU-domstolen.

Streamingtjenesten kan nemlig ikke holdes ansvarlig, hvis brugerne på platformen deler indhold de ikke har rettighederne til.

Det har EU-domstolen slået fast og dermed afgjort en årelang strid mellem Google, der ejer YouTube, og rettighedsorganisationer.

Det skriver Reuters.

Streaminggiganten blev helt tilbage i 2008 første gang sagsøg for at brugere på YouTube ulovligt havde delt musikmateriale, de ikke have rettighederne til. En lignende sag fra 2013 fik de tyske myndigheder til at løfte sagen op på EU-niveau, der altså har givet YouTube medhold i sagen.

"På nuværende tidspunkt udgør udbydere af online platforme principielt ikke selv en kommunikation til offentligheden, der underlægger dem copyright-lovgivningen af ulovligt uploaded indhold, som brugerne deler på platformen," lyder det i afgørelsen fra den europæiske domstol.

Det er dog ikke en fuldstændig frifindelse af Google. EU-Domstolen understreger nemlig i afgørelsen, at det ikke fritager Google og YouTube fra ansvaret for det indhold brugerne deler.

"Udbyderne leverer dog en sådan ulovlig kommunikation i strid med copyright-lovgivningen, der går ud over bare at gøre platformen tilgængelig ved at give offentligeheden adgang til den type indhold."

I Danmark har rettighedsspørgsmålet også skabt stor debat og konkrete konsekvenser for de danske brugere.

Forrige år valgte rettighedsorganisationen Koda nemlig at trække stikket på alt dansk musik på YouTube, mens man forhandlede med Google om bedre vilkår for musikere på platformen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S