EU-afgørelse holder hånden over YouTube i årelang strid: Kan ikke stilles ansvarlig for ulovligt indhold

YouTube kan ikke holdes alene ansvarlig, hvis brugerne deler indhold på platformen som de ikke har rettighederne til. det slår EU-domstolen fast og giver dermed medhold til streaming-giganten efter flere års tovtrækkeri på området.

Artikel top billede

YouTube og moderselskabet Google har vundet en storsejr ved EU-domstolen.

Streamingtjenesten kan nemlig ikke holdes ansvarlig, hvis brugerne på platformen deler indhold de ikke har rettighederne til.

Det har EU-domstolen slået fast og dermed afgjort en årelang strid mellem Google, der ejer YouTube, og rettighedsorganisationer.

Det skriver Reuters.

Streaminggiganten blev helt tilbage i 2008 første gang sagsøg for at brugere på YouTube ulovligt havde delt musikmateriale, de ikke have rettighederne til. En lignende sag fra 2013 fik de tyske myndigheder til at løfte sagen op på EU-niveau, der altså har givet YouTube medhold i sagen.

"På nuværende tidspunkt udgør udbydere af online platforme principielt ikke selv en kommunikation til offentligheden, der underlægger dem copyright-lovgivningen af ulovligt uploaded indhold, som brugerne deler på platformen," lyder det i afgørelsen fra den europæiske domstol.

Det er dog ikke en fuldstændig frifindelse af Google. EU-Domstolen understreger nemlig i afgørelsen, at det ikke fritager Google og YouTube fra ansvaret for det indhold brugerne deler.

"Udbyderne leverer dog en sådan ulovlig kommunikation i strid med copyright-lovgivningen, der går ud over bare at gøre platformen tilgængelig ved at give offentligeheden adgang til den type indhold."

I Danmark har rettighedsspørgsmålet også skabt stor debat og konkrete konsekvenser for de danske brugere.

Forrige år valgte rettighedsorganisationen Koda nemlig at trække stikket på alt dansk musik på YouTube, mens man forhandlede med Google om bedre vilkår for musikere på platformen.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S