Forudinstalleret firmware-værktøj sætter 30 millioner Dell-enheder i fare

Fire sikkerhedssårbarheder i et værktøj, der er installeret på 128 typer af Dell-enheder, bringer omtrent 30 millioner Dell-produkter i fare for hacking.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Et firmware-opdateringsværktøj, der kommer forudinstalleret på mindst 128 modeller af Dell laptops, desktops, servere og tablets, har flere sårbarheder, der kan give en hacker adgang til at plante ondsindet kode i Dell-enhederne.

Det drejer sig om i alt fire sårbarheder, der påvirker omkring 30 millioner enheder, der bruger BIOSConnect-funktionaliteten i Dells supportværktøj SupportAssist.

Værktøjet kan gendanne operativsystemet eksternt eller opdatere firmwaren til en række forskellige Dell-enheder.

Det skriver Dark Reading.

En af de fire sårbarheder gør det netop muligt for en hacker at udnytte denne funktion. Ved at opfange den oprindelige BIOSConnect-trafik, kan hackeren sende kode til Dells system ved at immitere en Dell-enhed.

Alt der er krævet for at snyde værktøjet er et wildcard-certifikat købt fra en hvilken som helst af de certifikatmyndigheder, der er tillid til af Dell BIOSConnect.

De tre andre sårbarheder handler om buffer overflow der tillader udførelse af kode for at omgå sikkerheden i SecureBoot.

Torsdag udgav Dell en rådgivning for de fire sårbarheder og sagde, at virksomheden allerede havde lukket to af sårbarhederne med opdateringer til sine servere.

De to andre sårbarheder (CVE-2021-21571), kan kun løses ved at opdatere BIOS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S