Forudinstalleret firmware-værktøj sætter 30 millioner Dell-enheder i fare

Fire sikkerhedssårbarheder i et værktøj, der er installeret på 128 typer af Dell-enheder, bringer omtrent 30 millioner Dell-produkter i fare for hacking.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Et firmware-opdateringsværktøj, der kommer forudinstalleret på mindst 128 modeller af Dell laptops, desktops, servere og tablets, har flere sårbarheder, der kan give en hacker adgang til at plante ondsindet kode i Dell-enhederne.

Det drejer sig om i alt fire sårbarheder, der påvirker omkring 30 millioner enheder, der bruger BIOSConnect-funktionaliteten i Dells supportværktøj SupportAssist.

Værktøjet kan gendanne operativsystemet eksternt eller opdatere firmwaren til en række forskellige Dell-enheder.

Det skriver Dark Reading.

En af de fire sårbarheder gør det netop muligt for en hacker at udnytte denne funktion. Ved at opfange den oprindelige BIOSConnect-trafik, kan hackeren sende kode til Dells system ved at immitere en Dell-enhed.

Alt der er krævet for at snyde værktøjet er et wildcard-certifikat købt fra en hvilken som helst af de certifikatmyndigheder, der er tillid til af Dell BIOSConnect.

De tre andre sårbarheder handler om buffer overflow der tillader udførelse af kode for at omgå sikkerheden i SecureBoot.

Torsdag udgav Dell en rådgivning for de fire sårbarheder og sagde, at virksomheden allerede havde lukket to af sårbarhederne med opdateringer til sine servere.

De to andre sårbarheder (CVE-2021-21571), kan kun løses ved at opdatere BIOS.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S