Forudinstalleret firmware-værktøj sætter 30 millioner Dell-enheder i fare

Fire sikkerhedssårbarheder i et værktøj, der er installeret på 128 typer af Dell-enheder, bringer omtrent 30 millioner Dell-produkter i fare for hacking.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Et firmware-opdateringsværktøj, der kommer forudinstalleret på mindst 128 modeller af Dell laptops, desktops, servere og tablets, har flere sårbarheder, der kan give en hacker adgang til at plante ondsindet kode i Dell-enhederne.

Det drejer sig om i alt fire sårbarheder, der påvirker omkring 30 millioner enheder, der bruger BIOSConnect-funktionaliteten i Dells supportværktøj SupportAssist.

Værktøjet kan gendanne operativsystemet eksternt eller opdatere firmwaren til en række forskellige Dell-enheder.

Det skriver Dark Reading.

En af de fire sårbarheder gør det netop muligt for en hacker at udnytte denne funktion. Ved at opfange den oprindelige BIOSConnect-trafik, kan hackeren sende kode til Dells system ved at immitere en Dell-enhed.

Alt der er krævet for at snyde værktøjet er et wildcard-certifikat købt fra en hvilken som helst af de certifikatmyndigheder, der er tillid til af Dell BIOSConnect.

De tre andre sårbarheder handler om buffer overflow der tillader udførelse af kode for at omgå sikkerheden i SecureBoot.

Torsdag udgav Dell en rådgivning for de fire sårbarheder og sagde, at virksomheden allerede havde lukket to af sårbarhederne med opdateringer til sine servere.

De to andre sårbarheder (CVE-2021-21571), kan kun løses ved at opdatere BIOS.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job