Danmarks Nationalbank erkender at være ramt af Solarwinds-sårbarhed, men afviser at have haft pivåben bagdør

Nationalbanken har ikke haft en bagdør i sine it-systemer i syv måneder, lyder det i en meddelelse fra banken. Men erkender dog, at den har været eksponeret for sårbarheder Solarwinds-softwaren.

Artikel top billede

Danmarks Nationalbank erkender at have været eksponeret for sårbarheder i forbindelse med det globale Solarwinds-angreb, men afviser samtidig, at den har været udsat for et hack og har haft en åben bagdør i dets it-system syv måneder.

Det fremgår af en meddelelse på nationalbankens hjemmeside.

Udmeldingen fra Danmarks Nationalbank kommer efter, at it-mediet Version 2 på baggrund af en aktindsigt kunne oplyse, at hackere gennem syv måneder har haft en bagdør i nationalbankens it-systemer.

Nationalbanken anerkender dog, at den har været eksponeret for sårbarheden i det kompromitterede it-system Solarwinds Orion.

“Nationalbanken var ligesom 18.000 andre virksomheder på verdensplan eksponeret for sårbarhederne i SolarWinds-softwaren via Nationalbankens leverandører og underleverandører. SolarWinds-angrebet ramte derudover generelt den finansielle infrastruktur i Danmark,” lyder det fra Danmarks Nationalbank.

Roser egen indsats

Ifølge Danmarks Nationalbank blev der dog hurtigt lukket ned for sårbarheden, da den blev kendt, og nationalbanken vurderer selv, at der blev sat “konsekvent og hurtigt ind på en tilfredsstillende måde.”

“De gennemførte analyser konkluderer, at Nationalbanken ikke har været kompromitteret som følge af sårbarhederne i SolarWinds softwaren i de syv måneder sårbarheden eksisterede. Dette er også bekræftet af bankens it-leverandøre”, lyder det i meddelelsen.

Her bliver det desuden oplyst, at banken i samarbejde med sine leverandører har anvendt forskellige værktøjer og metoder til at få lukket ned for sårbarheden, men Nationalbanken afviser med hensyn til it-sikkerheden at oplyse hvilke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S