SolarWinds blev hacket igen. Denne gang af kinesere mener Microsoft

Et nyt angreb på software-leverandøren SolarWinds fandt sted i sidste uge. Microsoft mener det er kinesiske hackere, der står bag denne gang.

Artikel top billede

Det amerikanske software-firma SolarWinds, der sidste år kom på alle læber, da virksomheden blev epicenteret i et gigantisk kædehack udført af det man regner med er russiske hackere.

I sidste uge var den gal igen. Og denne gang peger Microsofts Threat Intelligence Center (MSTIC) mod Kina for at finde gerningsmændene bag angrebt.

Det skriver The Verge.

SolarWinds-software blev angrebet gennem en nul-dagssårbarhed af en gruppe hackere, som den kalder "DEV-0322."

Det var SolarWinds-produktet Serv-U FTP-software der var hovedmålet i angrebet, hvilket giver Microsoft formodninger om, at hackerne gik efter adgang til virksomhedens kunder i den amerikanske forsvarsindustri.

Sårbarheden blev opdaget ved en rutinemæssig Microsoft 365 Defender-scanning, hvor programmet bemærkede en “uregelmæssig ondsindet proces”, skriver Microsoft på sin blog.

SolarWinds rapporterede om nul-dages udnyttelse fredag ​​9. juli og forklarede, at alle Serv-U-udgivelser fra 5. maj og tidligere indeholdt sårbarheden.

Udnyttelsen er siden blevet patchet, og alle der kører ældre versioner af Serv-U-software opfordres til at opdatere omgående.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S