SolarWinds blev hacket igen. Denne gang af kinesere mener Microsoft

Et nyt angreb på software-leverandøren SolarWinds fandt sted i sidste uge. Microsoft mener det er kinesiske hackere, der står bag denne gang.

Artikel top billede

Det amerikanske software-firma SolarWinds, der sidste år kom på alle læber, da virksomheden blev epicenteret i et gigantisk kædehack udført af det man regner med er russiske hackere.

I sidste uge var den gal igen. Og denne gang peger Microsofts Threat Intelligence Center (MSTIC) mod Kina for at finde gerningsmændene bag angrebt.

Det skriver The Verge.

SolarWinds-software blev angrebet gennem en nul-dagssårbarhed af en gruppe hackere, som den kalder "DEV-0322."

Det var SolarWinds-produktet Serv-U FTP-software der var hovedmålet i angrebet, hvilket giver Microsoft formodninger om, at hackerne gik efter adgang til virksomhedens kunder i den amerikanske forsvarsindustri.

Sårbarheden blev opdaget ved en rutinemæssig Microsoft 365 Defender-scanning, hvor programmet bemærkede en “uregelmæssig ondsindet proces”, skriver Microsoft på sin blog.

SolarWinds rapporterede om nul-dages udnyttelse fredag ​​9. juli og forklarede, at alle Serv-U-udgivelser fra 5. maj og tidligere indeholdt sårbarheden.

Udnyttelsen er siden blevet patchet, og alle der kører ældre versioner af Serv-U-software opfordres til at opdatere omgående.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen