SolarWinds blev hacket igen. Denne gang af kinesere mener Microsoft

Et nyt angreb på software-leverandøren SolarWinds fandt sted i sidste uge. Microsoft mener det er kinesiske hackere, der står bag denne gang.

Artikel top billede

Det amerikanske software-firma SolarWinds, der sidste år kom på alle læber, da virksomheden blev epicenteret i et gigantisk kædehack udført af det man regner med er russiske hackere.

I sidste uge var den gal igen. Og denne gang peger Microsofts Threat Intelligence Center (MSTIC) mod Kina for at finde gerningsmændene bag angrebt.

Det skriver The Verge.

SolarWinds-software blev angrebet gennem en nul-dagssårbarhed af en gruppe hackere, som den kalder "DEV-0322."

Det var SolarWinds-produktet Serv-U FTP-software der var hovedmålet i angrebet, hvilket giver Microsoft formodninger om, at hackerne gik efter adgang til virksomhedens kunder i den amerikanske forsvarsindustri.

Sårbarheden blev opdaget ved en rutinemæssig Microsoft 365 Defender-scanning, hvor programmet bemærkede en “uregelmæssig ondsindet proces”, skriver Microsoft på sin blog.

SolarWinds rapporterede om nul-dages udnyttelse fredag ​​9. juli og forklarede, at alle Serv-U-udgivelser fra 5. maj og tidligere indeholdt sårbarheden.

Udnyttelsen er siden blevet patchet, og alle der kører ældre versioner af Serv-U-software opfordres til at opdatere omgående.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S