Først var det Jedi - nu er det WildandStormy: AWS og Microsoft i nyt slagsmål om gigantisk cloud-kontrakt

Verdens to største cloud-selskaber kaster sig ud i et nyt slagsmål om en offentlig cloud-kontrakt. AWS har vundet aftalen med NSA, kaldet WildandStormy, til en værdi på 10 milliarder dollar. Men med en protest fra Microsoft skal kontrakten gennem endnu et juridisk tovtrækkeri, ligesom det blev tilfældet med Jedi-kontrakten.

Artikel top billede

Gennem flere år kæmpede AWS og Microsoft om Pentagons Jedi-kontrakt, der var en cloud-aftale på 10 milliarder dollar.

Nu har verdens to største cloud-udbydere fundet en ny slagmark, skriver The Verge.

Med endnu et slagkraftigt navn, WildandStormy, er National Security Agency (NSA) gået til markedet med en cloud-kontrakt på 10 milliarder dollar.

Her skal NSA rykke fra lokale servere til skyen med hjælp fra kommercielle cloud-udbydere.

I modsætning til Jedi-aftalen, som Micrsoft vandt, så har AWS nu vundet den gigantiske kontrakt med NSA.

Nu er det derfor Microsofts der protesterer over NSA's valg af konkurrenten.

Protesten er allerede indgivet til Government Accountability Office (GAO), der er klageinstansen for offentlige udbud i USA.

Ifølge mediet påstar Micrsofot nu, at NSA ikke har foretaget en ordentlig evaluering af tilbudene, da vinderen af kontrakten skulle findes.

En talsmand fra NSA har været ude at bekræfte tildelingen af kontrakten til AWS, hvor han samtidig bekræftede, at klagen er modtaget.

"Agenturet vil reagere på klagen i overensstemmelse med relevante føderale regler," lyder det ifølge mediet.

Om WildandStormy-kontrakten vil lide samme skæbne som Jedi-kontrakten vil vise sig 29. oktober, hvor GAO senest skal komme med en afgørelse.

Jedi-kontraktens endeligt

Det amerikanske forsvarsministerium annullerede i juli den gigantiske cloudkontrakt til 10 milliarder dollar, der gennem de seneste år har været skyld i juridisk tovtrækkeri mellem Microsoft, Amazon og den amerikanske stat.

Jedi, Joint Enterprise Defense Infrastructure, blev i stedet erstattet af nye kontrakter, hvor nogle af dem sandsynligvis vil tilfalde begge selskaber.

Ifølge Pentagon skyldes annulleringen af Jedi-kontrakten, at udviklingen på cloud-området betyder, at den ikke længere er tidssvarende.

Da Jedi-kontrakten blev lanceret var det med et mål om modernisere Pentagons it-drift, og i 2019 vandt Microsoft kontrakten foran Amazon Web Services.

Efterfølgende gik Amazon til domstolene, fordi selskabet mente, at afgørelsen af udbudet var udtryk for, at den daværende amerikanske præsident Donald Trump nærede en personlig modvilje mod Amazon og selskabets topchef Jeff Bezos.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory