Mere end 90 rettigheds-grupper vil have Apple til at droppe screening for nøgenhed i iPhone: En stor trussel mod friheds-rettigheder

Mere end 90 rettigheds-grupper fra hele verden er bestyrtede og vil have Apple til at droppe sine planer om at indbygge automatisk screening efter billeder med nøgenhed i iPhone, iPad og andre produkter. Se deres åbne brev her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Drop det. Sådan lyder den kontante opfordring fra mere end 90 rettigheds-grupper fra hele verden til Apple om selskabets planer om at indbygge mulighed for automatisk screening efter billeder med nøgne kroppe i blandt andet iPhone og iPad.

Det sker i et åbent brev, som de 90 rettigheds-grupper har sendt til Apple, efter selskabet i begyndelsen af måneden meddelte, at det ville indføre overvågningssystemet i iCloud.

Systemet er designet til at tjekke op mod en myndighedsdatabase med kendte billeder af børnemisbrug og ifølge Apple reducere falske positiver til en ud af en billion.
Databasen over kendte billeder af seksuelt misbrug af børn oversætter billeder til 'hash'-koder, der positivt identificerer billedet, men ikke kan bruges til at rekonstruere dem.

Men systemet er farligt, lyder det fra rettigheds-organisationerne.

For selv om overvågnings-funktionerne er designet til at beskytte børn mod seksuel misbrug og lignende, vil de kunne danne grundlag for censur og være en direkte trussel mod friheds-rettigheder verden over.

Ifølge den amerikanske tænketank Center for Democracy & Technology kan screeningen eksempelvis udgøre en direkte trussel mod mange unge - eksempelvis LGBTQ+ med ‘usympatiske forældre,” som det hedder.

Her peger man også på, at Apple vil stå overfor ‘enormt pres’ og massive krav fra en lang række regeringer i verden, hvis først funktionen bliver indbygget i selskabets produkter.

Center for Democracy & Technology vurderer, at regeringerne vil presse på for at få adgang til screening af billeder i telefonerne, som ikke har noget at gøre med børneporno, men som er motiveret af deres egne politiske forhold.

I brevet peger de 90 rettigheds-organisationer på, at algoritmer [som den kommende Apple-algoritme, red] designet til at detektere seksuelt indhold er notorisk upålidelige.’

“De er tilbøjelige til fejlagtigt at flage for kunst, sundhedsoplysninger, uddannelsesmæssigt indhold og indhold fra rettighedsgrupper. Børns ret til at sende og modtage denne type oplysninger er beskyttet i FN’s børnekonvention,” skriver de.

De peger også på, at Apples funktion bygger på en forestilling om, at der altid er en ‘god’ voksen bag et barn Apple-konto, men at det langt fra altid er tilfældet.

“Forældre-notifikation kan få alvorlige konsekvenser for et barns sikkerhed,” skriver de.

Du kan læse det fulde brev til Apples topchef Tim Cook og se alle underskriverne her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics