Nye data om danskernes bredbåndsforbindelser: Se den historiske udvikling på din adresse

Helt nye datasæt kan give dig indsigt i bredbåndsudviklingen i dit lokalområde, oplyser Energistyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hjemmesiden Tjekditnet, der drives af Energistyrelsen, lancerer nu en ny funktion, der gør det muligt for dig at downloade datasæt med overblik over den historisk udvikling i bredbåndsdækningen i dit lokalområde.

Det oplyser Energistyrelsen.

Hidtil har det kun været muligt at downloade aktuelle datasæt om dækningen på adresser i Danmark, men nu giver Energistyrelsen således også borgerne adgang til historiske data fra 2016 og frem.

Birgitta Bundgaard der er kontorchef i Energistyrelsen oplyser på Energistyrelsens hjemmeside, at den nye funktion er frugten af længere tids målrettet arbejde med at gøre stadig flere data tilgængelige

”Muligheden for at downloade de aktuelle data om bredbåndsdækningen er blevet taget vel imod af interessenterne i arbejdet med at få udrullet hurtigt bredbånd til alle danskere. Vi har derfor modtaget ønsker om ligeledes at gøre det historiske datagrundlag tilgængeligt – ønsker, som vi meget gerne vil imødekomme, så data i endnu højere grad kan bruges til at sikre god dækning,” siger hun til Energistyrelsens hjemmeside.

Kan anvendes til analysearbejde

Udover at give adgang til oplysninger om den konkrete udbredelse af bredbåndadgang, så indeholder funktionen også oplysninger om, hvilken typen teknologi der anvendes og hvilke hastigheder, der er mulige.

Energistyrelsen forklarer, at denne type oplysninger kan være værdifulde i forbindelse med analyser af den såkaldte restgruppe af borgere, der endnu ikke har adgang til hurtige bredbåndsforbindelser.

Det er blandt andet noget, som de benytter af hos det fynske geodatasamarbejde, Geo Fyn.

”De nye muligheder for dataudtræk giver os samtidig nye muligheder i vores analyser af bredbåndsdækningen. Det er let at koble data – aktuelle og historiske – med andre registre, som for eksempel CVR og BBR. Det giver os et øget indblik i eksempelvis adresser i restgruppen, i forhold til hvem der rent faktisk bor og driver virksomhed på adresserne, og hvor udfordringerne er størst. Denne viden er helt essentiel i arbejdet med at få dækning ud til de sidste adresser”, siger Jesper Gaardboe Jensen, forretningschef hos Geo Fyn, til Energistyrelsens hjemmeside.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos