Nye data om danskernes bredbåndsforbindelser: Se den historiske udvikling på din adresse

Helt nye datasæt kan give dig indsigt i bredbåndsudviklingen i dit lokalområde, oplyser Energistyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hjemmesiden Tjekditnet, der drives af Energistyrelsen, lancerer nu en ny funktion, der gør det muligt for dig at downloade datasæt med overblik over den historisk udvikling i bredbåndsdækningen i dit lokalområde.

Det oplyser Energistyrelsen.

Hidtil har det kun været muligt at downloade aktuelle datasæt om dækningen på adresser i Danmark, men nu giver Energistyrelsen således også borgerne adgang til historiske data fra 2016 og frem.

Birgitta Bundgaard der er kontorchef i Energistyrelsen oplyser på Energistyrelsens hjemmeside, at den nye funktion er frugten af længere tids målrettet arbejde med at gøre stadig flere data tilgængelige

”Muligheden for at downloade de aktuelle data om bredbåndsdækningen er blevet taget vel imod af interessenterne i arbejdet med at få udrullet hurtigt bredbånd til alle danskere. Vi har derfor modtaget ønsker om ligeledes at gøre det historiske datagrundlag tilgængeligt – ønsker, som vi meget gerne vil imødekomme, så data i endnu højere grad kan bruges til at sikre god dækning,” siger hun til Energistyrelsens hjemmeside.

Kan anvendes til analysearbejde

Udover at give adgang til oplysninger om den konkrete udbredelse af bredbåndadgang, så indeholder funktionen også oplysninger om, hvilken typen teknologi der anvendes og hvilke hastigheder, der er mulige.

Energistyrelsen forklarer, at denne type oplysninger kan være værdifulde i forbindelse med analyser af den såkaldte restgruppe af borgere, der endnu ikke har adgang til hurtige bredbåndsforbindelser.

Det er blandt andet noget, som de benytter af hos det fynske geodatasamarbejde, Geo Fyn.

”De nye muligheder for dataudtræk giver os samtidig nye muligheder i vores analyser af bredbåndsdækningen. Det er let at koble data – aktuelle og historiske – med andre registre, som for eksempel CVR og BBR. Det giver os et øget indblik i eksempelvis adresser i restgruppen, i forhold til hvem der rent faktisk bor og driver virksomhed på adresserne, og hvor udfordringerne er størst. Denne viden er helt essentiel i arbejdet med at få dækning ud til de sidste adresser”, siger Jesper Gaardboe Jensen, forretningschef hos Geo Fyn, til Energistyrelsens hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision