Millioner af Microsoft-webservere kører stadig på forældet og usikkert software

Et hav af webservere kører stadig på sårbar legacy-software, der ikke længere er supporteret. 

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Mere end to millioner webservere verden over kører stadig på forældede og sårbare versioner af Microsoft Internet Information Services (IIS).

Det viser en analyse fra CyberNews.

Ifølge mediet kører 12,4 procent af webservere på verdensplan IIS, hvilket gør det til den tredje mest populære webserversoftware, der bruges til at drive mindst 51,6 millioner websteder og webapplikationer.

Men et hav af ældre IIS-versioner - fra version 7.5 og tidligere - kører fortsat og understøttes ikke længere af Microsoft.

Og som med andre former for forældet software lider alle de ældre versioner af Microsoft IIS af mange kritiske sikkerhedsrisici, hvilket gør dem til et attraktivt mål for ondsindede aktører, lyder det.

Kina topper listen over lande med flest sårbare servere med knap 680.000 udsatte instanser, der kører ældre versioner af IIS.

Med cirka 580.000 ubeskyttede servere kommer USA på andenpladsen, efterfulgt af Hong King med lidt over 200.000.

"Grunden til, at der er så mange Microsoft IIS -servere i Kina, er den samme grund til, at der er så mange af dem i Rusland. Det er lettere at installere end Linux-servere, og licensomkostninger er ikke det store problem, da det for det meste er bootleg-versioner af Windows," forklarer Andrew Useckas, CTO hos ThreatX, der fortsætter:

"Selvfølgelig er det typisk, at de mennesker, der installerer disse piratkopierede versioner, ikke aner, hvordan de vedligeholder dem og ikke bekymrer sig om at opgradere dem."

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S