Millioner af Microsoft-webservere kører stadig på forældet og usikkert software

Et hav af webservere kører stadig på sårbar legacy-software, der ikke længere er supporteret. 

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Mere end to millioner webservere verden over kører stadig på forældede og sårbare versioner af Microsoft Internet Information Services (IIS).

Det viser en analyse fra CyberNews.

Ifølge mediet kører 12,4 procent af webservere på verdensplan IIS, hvilket gør det til den tredje mest populære webserversoftware, der bruges til at drive mindst 51,6 millioner websteder og webapplikationer.

Men et hav af ældre IIS-versioner - fra version 7.5 og tidligere - kører fortsat og understøttes ikke længere af Microsoft.

Og som med andre former for forældet software lider alle de ældre versioner af Microsoft IIS af mange kritiske sikkerhedsrisici, hvilket gør dem til et attraktivt mål for ondsindede aktører, lyder det.

Kina topper listen over lande med flest sårbare servere med knap 680.000 udsatte instanser, der kører ældre versioner af IIS.

Med cirka 580.000 ubeskyttede servere kommer USA på andenpladsen, efterfulgt af Hong King med lidt over 200.000.

"Grunden til, at der er så mange Microsoft IIS -servere i Kina, er den samme grund til, at der er så mange af dem i Rusland. Det er lettere at installere end Linux-servere, og licensomkostninger er ikke det store problem, da det for det meste er bootleg-versioner af Windows," forklarer Andrew Useckas, CTO hos ThreatX, der fortsætter:

"Selvfølgelig er det typisk, at de mennesker, der installerer disse piratkopierede versioner, ikke aner, hvordan de vedligeholder dem og ikke bekymrer sig om at opgradere dem."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S