Millioner af Microsoft-webservere kører stadig på forældet og usikkert software

Et hav af webservere kører stadig på sårbar legacy-software, der ikke længere er supporteret. 

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Mere end to millioner webservere verden over kører stadig på forældede og sårbare versioner af Microsoft Internet Information Services (IIS).

Det viser en analyse fra CyberNews.

Ifølge mediet kører 12,4 procent af webservere på verdensplan IIS, hvilket gør det til den tredje mest populære webserversoftware, der bruges til at drive mindst 51,6 millioner websteder og webapplikationer.

Men et hav af ældre IIS-versioner - fra version 7.5 og tidligere - kører fortsat og understøttes ikke længere af Microsoft.

Og som med andre former for forældet software lider alle de ældre versioner af Microsoft IIS af mange kritiske sikkerhedsrisici, hvilket gør dem til et attraktivt mål for ondsindede aktører, lyder det.

Kina topper listen over lande med flest sårbare servere med knap 680.000 udsatte instanser, der kører ældre versioner af IIS.

Med cirka 580.000 ubeskyttede servere kommer USA på andenpladsen, efterfulgt af Hong King med lidt over 200.000.

"Grunden til, at der er så mange Microsoft IIS -servere i Kina, er den samme grund til, at der er så mange af dem i Rusland. Det er lettere at installere end Linux-servere, og licensomkostninger er ikke det store problem, da det for det meste er bootleg-versioner af Windows," forklarer Andrew Useckas, CTO hos ThreatX, der fortsætter:

"Selvfølgelig er det typisk, at de mennesker, der installerer disse piratkopierede versioner, ikke aner, hvordan de vedligeholder dem og ikke bekymrer sig om at opgradere dem."

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job