Bog: Går civilisation altid hånd i hånd med ulighed, skatter, fyrster eller den stærke stat?

I den helt nye bog, The Dawn of Everything: A New History of Humanity, argumenterer forfatterne for, at mange af vore forfædre godt kunne hitte ud af at bygge civilisationer uden en stærk centralmagt.

Artikel top billede

Mennesker har altid haft en idé om, at alt var bedre i gamle dage. Skærer man ind til benet, er det vel en af pointerne i historien om Adam og Eva, der blev strittet ud af Paradisets Have.

Men selv i dag går lærde historikere og forfattere ofte galt i byen, når de forestiller sig livet i den helt fjerne fortid.

Her lyder det ofte, at med landbrug, civilisation, byer og videnskab kom ulighed, sociale hierarkier, konger og skatteopkrævere til som uundgåelige konsekvenser. Ulighed og ufrihed er altså den pris, vi må betale for civilisation og fremskridt, lyder det ofte.

Men helt så enkelt er det ikke, kan man bl.a. læse i The Dawn of Everything: A New History of Humanity af antropologiprofessor David Graeber og arkæologiprofessor David Wengrow, der udkommer 9. november.

Bogen giver et opdateret og mere nuanceret billede af både forhistorien og af livet blandt såkaldt oprindelige folk. Samt af, hvor mange måder der har været at indrette et samfund på.

Omvendt idealiserer den ikke fortidsmennesket og maler heller ikke et naivt billede af de ædle, uskyldige og vilde urmennesker fra før vores moderne civilisation buldrede frem.

Eksempelvis forløb overgangen til landbrugssamfund over tusinder af år, og i nogle tilfælde byggede man endda hele byer uden paladser eller andre tegn på samfundsmodeller med behov for en stærk centralmagt i form af stat eller fyrste.

Omvendt viser 3.600 år gamle fund fra det sydlige USA, at primitive stammer byggede omfattende jordvolde, sandsynligvis til religiøse formål. Det har krævet både hierarki og organiseret samarbejde mellem hundredvis eller tusindvis af mennesker – og er næppe altid forløbet helt smertefrit.

Andre folkeslag er langt mere fleksible. Helt op i moderne tid har man nogle steder hos eksempelvis inuitter og cherokee-indianere nærmest fra sæson til sæson vekslet mellem afarter af diktatur og demokrati afhængig af, hvad der nu fungerede bedst på det givne tidspunkt.

Tilsvarende mener forfatterne ikke, at hverken ulighed eller – for den sags skyld – staten i sig selv er en naturgiven nødvendighed i den moderne verden.

Hvilket dog ikke er et specielt overraskende synspunkt taget i betragtning, at den ene forfatter –nu afdøde antropologiprofessor David Graeber – var kendt som anarkistisk aktivist og en af de intellektuelle bagmænd bag bevægelsen Occupy Wall Street.

Det ændrer dog ikke på, at bogen tegner et dybt interessant billede af vore forfædre som en mere sammensat og opfindsom flok end hidtil antaget og af vores samfunds oprindelse og udvikling som langt mere nuanceret end hidtil antaget.

Titel: The Dawn of Everything: A New History of Humanity

Forfattere: David Graeber og David Wengrow

Udkommer 9. November

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo