Bog: Går civilisation altid hånd i hånd med ulighed, skatter, fyrster eller den stærke stat?

I den helt nye bog, The Dawn of Everything: A New History of Humanity, argumenterer forfatterne for, at mange af vore forfædre godt kunne hitte ud af at bygge civilisationer uden en stærk centralmagt.

Artikel top billede

Mennesker har altid haft en idé om, at alt var bedre i gamle dage. Skærer man ind til benet, er det vel en af pointerne i historien om Adam og Eva, der blev strittet ud af Paradisets Have.

Men selv i dag går lærde historikere og forfattere ofte galt i byen, når de forestiller sig livet i den helt fjerne fortid.

Her lyder det ofte, at med landbrug, civilisation, byer og videnskab kom ulighed, sociale hierarkier, konger og skatteopkrævere til som uundgåelige konsekvenser. Ulighed og ufrihed er altså den pris, vi må betale for civilisation og fremskridt, lyder det ofte.

Men helt så enkelt er det ikke, kan man bl.a. læse i The Dawn of Everything: A New History of Humanity af antropologiprofessor David Graeber og arkæologiprofessor David Wengrow, der udkommer 9. november.

Bogen giver et opdateret og mere nuanceret billede af både forhistorien og af livet blandt såkaldt oprindelige folk. Samt af, hvor mange måder der har været at indrette et samfund på.

Omvendt idealiserer den ikke fortidsmennesket og maler heller ikke et naivt billede af de ædle, uskyldige og vilde urmennesker fra før vores moderne civilisation buldrede frem.

Eksempelvis forløb overgangen til landbrugssamfund over tusinder af år, og i nogle tilfælde byggede man endda hele byer uden paladser eller andre tegn på samfundsmodeller med behov for en stærk centralmagt i form af stat eller fyrste.

Omvendt viser 3.600 år gamle fund fra det sydlige USA, at primitive stammer byggede omfattende jordvolde, sandsynligvis til religiøse formål. Det har krævet både hierarki og organiseret samarbejde mellem hundredvis eller tusindvis af mennesker – og er næppe altid forløbet helt smertefrit.

Andre folkeslag er langt mere fleksible. Helt op i moderne tid har man nogle steder hos eksempelvis inuitter og cherokee-indianere nærmest fra sæson til sæson vekslet mellem afarter af diktatur og demokrati afhængig af, hvad der nu fungerede bedst på det givne tidspunkt.

Tilsvarende mener forfatterne ikke, at hverken ulighed eller – for den sags skyld – staten i sig selv er en naturgiven nødvendighed i den moderne verden.

Hvilket dog ikke er et specielt overraskende synspunkt taget i betragtning, at den ene forfatter –nu afdøde antropologiprofessor David Graeber – var kendt som anarkistisk aktivist og en af de intellektuelle bagmænd bag bevægelsen Occupy Wall Street.

Det ændrer dog ikke på, at bogen tegner et dybt interessant billede af vore forfædre som en mere sammensat og opfindsom flok end hidtil antaget og af vores samfunds oprindelse og udvikling som langt mere nuanceret end hidtil antaget.

Titel: The Dawn of Everything: A New History of Humanity

Forfattere: David Graeber og David Wengrow

Udkommer 9. November

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S