Slå et slag for det cirkulære valg af teknologi

Klumme: Ledelsesmæssigt er bæredygtighed i høj kurs men stadig forbløffende svært at eksekvere på i virkelighedens verden. CIO’en bør spidse ører, når topledelsen taler om cirkulær økonomi, for (også) her kan teknologivalget gøre en forskel.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Den netop udkomne undersøgelse IT i Praksis peger på et paradoks.

Blandt de adspurgte store danske virksomheder er bæredygtighed en topprioritet, og 63 pct. har bæredygtighed indbygget i forretningsstrategien.

Men kun 21 pct af CxO’erne vurderer, at bæredygtighed en en central driver for digitale investringer.

En nøgleudfordring – uanset om man vil reducere virksomhedens CO2-udledning i scope 1, 2 eller 3, eller om man vil kende konsekvensen af at bruge genbrugsplast i sit produkt – er, at denne indsigt jo er baseret på data.

Vi har ikke nok styringsinformation og nok fakta på bordet, når vi skal føre de gode intentioner ud i virkeligheden.

Fundamentalt opgør

Undersøgelsen fra Rambøll og Dansk IT viser den umodenhed og mangel på gennemsigtighed, som vi opererer med.

Der er konsensus om, at vi står over for store omstillinger, men det er bare svært at tage de første skridt.

I min optik handler det ikke kun om CO2, for vi står over for et kolossalt opgør med en lineær produktionsmodel.

Vi skal væk fra ”skaf-råvaren-producer-produktet-sælg-produktet-og-glem- resten”. Problemet er spild, affald og rovdrift på planetens ressourcer.

Cirkularitet er komplekst

Løsningen er en cirkulær økonomi, hvor eksempelvis konsekvensen af materialevalg slår igennem allerede i designfasen.

Hvilke features, materialer og distributionsformer reducerer spild, affald, forurening og åbner for genbrug af materiale eller produkt?

Balladen er kompleksiteten i disse spørgsmål.

Mange beslægtede materialetyper, mange forskellige leverandører, mange markeder med forskellige regler, afgifter og forskellig modenhed i forhold til genanvendelse.

Jeg tror, at der er hjælp at hente i teknologivalget.

Træk på globale aktører

De første standardløsninger til at understøtte bæredygtigt design og bæredygtig produktion er kommet.

De er designet til at samle og vinkle data, og de bedste har en detaljeringsgrad, så de tager højde for forskelle i regelværket i forskellige geografier.

Med andre ord er der hjælp at hente i teknologivalget, hvis man vil arbejde sin virksomhed og sin produktion ind i den cirkulære økonomi. Ikke som luftig hensigtserklæring men inde i kernen af forretningen.

Det gælder jo også for små og mellemstore virksomheder, at de gennem en global systemleverandør kan få noget af kompleksiteten ordnet og reduceret i en standardløsning, så de ikke selv skal kende og opdatere informationen om plastregulativer fra Indien, Argentina og USA.

Den globale softwarebranche er også interesseret at skabe en ”re-generativ fremtid” og skabe data-fundamentet for bæredygtighed.

Opgaven er global, og den ligger godt til globale aktører.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS