Hackere stjæler en milliard kroner fra kryptoplatformen BitMart: Sådan blev angrebet udført

Ukendte hackere stjæler værdier for mere end en milliard kroner fra kryptoplatformen BitMart, som nu lover at kompensere alle kunder med selskabets egne penge.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Værdier for op mod 200 millioner dollar eller mere end en milliard kroner.

Så meget lykkedes det i weekenden ukendte hackere at lænse kryptoplatformen BitMart for i et vellykket hackerangreb.

Hackere fandt vej ind i BitMarts wallets via en sikkerhedskode, som de var kommet i besiddelse af.

Med denne kode fik de adgang til to af BitMarts såkaldte hot wallets.

Kryptovaluta-wallets kan lagres ‘hot’ eller ‘cold’ eller i en kombination af de to. Er walletten lagret ‘hot’ har den forbindelse til internettet, så brugerne har nem adgang til de coins, der er i den.

BitMart meddeler i en udsendt statusopdatering, at selskabet efter de indledende gennemgange af det massive tab har ‘identificeret de berørte aktiver.’

Ifølge selskabet er alle øvrige wallets ‘sikre og uskadte.’

De to hot wallets, som hackerne lænsede, indeholdte kryptovalut-kæder med ethereum og binance.

BitMart meddeler, at der er tale om ‘en lille procentdel’ af platformens samlede værdier.

Ifølge CNBC lænsede hackerne en ethereum-wallet for 100 millioner dollar og en binance smart chain for 96 millioner dollar under angrebet.

Hackerne slap afsted med mere end 20 tokens i en blanding af binance coins, safemoon og shiba inu, hedder det.

Sikkerhedsselskabet Peckshield meddeler, at der er tale om et enkelt opbygget angreb i et forløb, som selskabet kalder for ‘transfer-out, swap and wash.’

Efter at have flyttet de pågældende tokens ud af BitMarts wallets har hackerne her anvendt en veksel-løsning kendt som 1inch til at veksle de stjålne tokens til ether-coins.

De er så blevet overført til en såkaldt privacy mixer med navnet Tornado Cash, som har godt det meget svært at spore, hvor de kommer fra.

Vil kompensere

BitMart meddeler, at platformen vil kompensere alle de berørte brugere af egen lomme.

“BitMart vil anvende sin egen kapital til at kompensere ramte brugere. Vi er i dialog med adskillige projekt-teams for at klarlagt den mest rimelige løsning - eksempelvis token-bytning,” meddeler selskabet.

Du finder hele meddelelsen fra BitMart om angrebet her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS