Hackere stjæler en milliard kroner fra kryptoplatformen BitMart: Sådan blev angrebet udført

Ukendte hackere stjæler værdier for mere end en milliard kroner fra kryptoplatformen BitMart, som nu lover at kompensere alle kunder med selskabets egne penge.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Værdier for op mod 200 millioner dollar eller mere end en milliard kroner.

Så meget lykkedes det i weekenden ukendte hackere at lænse kryptoplatformen BitMart for i et vellykket hackerangreb.

Hackere fandt vej ind i BitMarts wallets via en sikkerhedskode, som de var kommet i besiddelse af.

Med denne kode fik de adgang til to af BitMarts såkaldte hot wallets.

Kryptovaluta-wallets kan lagres ‘hot’ eller ‘cold’ eller i en kombination af de to. Er walletten lagret ‘hot’ har den forbindelse til internettet, så brugerne har nem adgang til de coins, der er i den.

BitMart meddeler i en udsendt statusopdatering, at selskabet efter de indledende gennemgange af det massive tab har ‘identificeret de berørte aktiver.’

Ifølge selskabet er alle øvrige wallets ‘sikre og uskadte.’

De to hot wallets, som hackerne lænsede, indeholdte kryptovalut-kæder med ethereum og binance.

BitMart meddeler, at der er tale om ‘en lille procentdel’ af platformens samlede værdier.

Ifølge CNBC lænsede hackerne en ethereum-wallet for 100 millioner dollar og en binance smart chain for 96 millioner dollar under angrebet.

Hackerne slap afsted med mere end 20 tokens i en blanding af binance coins, safemoon og shiba inu, hedder det.

Sikkerhedsselskabet Peckshield meddeler, at der er tale om et enkelt opbygget angreb i et forløb, som selskabet kalder for ‘transfer-out, swap and wash.’

Efter at have flyttet de pågældende tokens ud af BitMarts wallets har hackerne her anvendt en veksel-løsning kendt som 1inch til at veksle de stjålne tokens til ether-coins.

De er så blevet overført til en såkaldt privacy mixer med navnet Tornado Cash, som har godt det meget svært at spore, hvor de kommer fra.

Vil kompensere

BitMart meddeler, at platformen vil kompensere alle de berørte brugere af egen lomme.

“BitMart vil anvende sin egen kapital til at kompensere ramte brugere. Vi er i dialog med adskillige projekt-teams for at klarlagt den mest rimelige løsning - eksempelvis token-bytning,” meddeler selskabet.

Du finder hele meddelelsen fra BitMart om angrebet her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos