Et år efter SolarWinds-angrebet: Danske virksomheder mangler stadig at lære en vigtig lektie

Et år er der gået siden et af de største hackerangreb i moderne tid første ramte softwareleverandøren SolarWinds, og siden flere tusind virksomheder verden over. Hvad er der kommet ud af den læring, man tog med sig fra angrebet. Se hvad sikkerhedsekspert Peter Kruse mener, et år på bagkant af det spektakulære angreb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan SolarWinds har ændret sikkerhedsbranchen et år efter angrebet.
1.247
6:15 min
I oktober 2019 tilføjede en hacker et par linjer kode til en software, som en amerikansk leverandør servicerede kunder med, der havde brug for at holde overblik netværk, systemer og informationsteknologiinfrastruktur.

Koden var hamløs. Den havde intet andet formål end at tjene som test for hackeren. Og testen blev bestået. Desværre.

Seks måneder efter bliver en ny opdatering fra leverndøren tilgængelig for kunderne, og over hele verden downloader virksomheder den rutinemæssige opdatering.

9. december bryder helvede løs. Den simple opdatering indeholdt skadelig malware, som nu ligger og ulmer i virksomheder i alle kroge af planeten.

SolarWinds er en softwareleverandør, men det er også blevet et navnet på et af tidens største hackerangreb, og en løftet pegefinger som man i it-branchen refererer til, når man taler om leverandør-sikkerhed.

Mange eksperter har gennem det sidste år brugt mange oplæg, konferencer og spalteplads til at fortælle om de ting, som vi har lært af angrebet. Men hvor meget klogere er vi her et år efter?

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse