Et år efter SolarWinds-angrebet: Danske virksomheder mangler stadig at lære en vigtig lektie

Et år er der gået siden et af de største hackerangreb i moderne tid første ramte softwareleverandøren SolarWinds, og siden flere tusind virksomheder verden over. Hvad er der kommet ud af den læring, man tog med sig fra angrebet. Se hvad sikkerhedsekspert Peter Kruse mener, et år på bagkant af det spektakulære angreb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan SolarWinds har ændret sikkerhedsbranchen et år efter angrebet.
1.247
6:15 min
I oktober 2019 tilføjede en hacker et par linjer kode til en software, som en amerikansk leverandør servicerede kunder med, der havde brug for at holde overblik netværk, systemer og informationsteknologiinfrastruktur.

Koden var hamløs. Den havde intet andet formål end at tjene som test for hackeren. Og testen blev bestået. Desværre.

Seks måneder efter bliver en ny opdatering fra leverndøren tilgængelig for kunderne, og over hele verden downloader virksomheder den rutinemæssige opdatering.

9. december bryder helvede løs. Den simple opdatering indeholdt skadelig malware, som nu ligger og ulmer i virksomheder i alle kroge af planeten.

SolarWinds er en softwareleverandør, men det er også blevet et navnet på et af tidens største hackerangreb, og en løftet pegefinger som man i it-branchen refererer til, når man taler om leverandør-sikkerhed.

Mange eksperter har gennem det sidste år brugt mange oplæg, konferencer og spalteplads til at fortælle om de ting, som vi har lært af angrebet. Men hvor meget klogere er vi her et år efter?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S