Et år efter SolarWinds-angrebet: Danske virksomheder mangler stadig at lære en vigtig lektie

Et år er der gået siden et af de største hackerangreb i moderne tid første ramte softwareleverandøren SolarWinds, og siden flere tusind virksomheder verden over. Hvad er der kommet ud af den læring, man tog med sig fra angrebet. Se hvad sikkerhedsekspert Peter Kruse mener, et år på bagkant af det spektakulære angreb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan SolarWinds har ændret sikkerhedsbranchen et år efter angrebet.
1.247
6:15 min
I oktober 2019 tilføjede en hacker et par linjer kode til en software, som en amerikansk leverandør servicerede kunder med, der havde brug for at holde overblik netværk, systemer og informationsteknologiinfrastruktur.

Koden var hamløs. Den havde intet andet formål end at tjene som test for hackeren. Og testen blev bestået. Desværre.

Seks måneder efter bliver en ny opdatering fra leverndøren tilgængelig for kunderne, og over hele verden downloader virksomheder den rutinemæssige opdatering.

9. december bryder helvede løs. Den simple opdatering indeholdt skadelig malware, som nu ligger og ulmer i virksomheder i alle kroge af planeten.

SolarWinds er en softwareleverandør, men det er også blevet et navnet på et af tidens største hackerangreb, og en løftet pegefinger som man i it-branchen refererer til, når man taler om leverandør-sikkerhed.

Mange eksperter har gennem det sidste år brugt mange oplæg, konferencer og spalteplads til at fortælle om de ting, som vi har lært af angrebet. Men hvor meget klogere er vi her et år efter?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S