Et år efter SolarWinds-angrebet: Danske virksomheder mangler stadig at lære en vigtig lektie

Et år er der gået siden et af de største hackerangreb i moderne tid første ramte softwareleverandøren SolarWinds, og siden flere tusind virksomheder verden over. Hvad er der kommet ud af den læring, man tog med sig fra angrebet. Se hvad sikkerhedsekspert Peter Kruse mener, et år på bagkant af det spektakulære angreb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan SolarWinds har ændret sikkerhedsbranchen et år efter angrebet.
1.247
6:15 min
I oktober 2019 tilføjede en hacker et par linjer kode til en software, som en amerikansk leverandør servicerede kunder med, der havde brug for at holde overblik netværk, systemer og informationsteknologiinfrastruktur.

Koden var hamløs. Den havde intet andet formål end at tjene som test for hackeren. Og testen blev bestået. Desværre.

Seks måneder efter bliver en ny opdatering fra leverndøren tilgængelig for kunderne, og over hele verden downloader virksomheder den rutinemæssige opdatering.

9. december bryder helvede løs. Den simple opdatering indeholdt skadelig malware, som nu ligger og ulmer i virksomheder i alle kroge af planeten.

SolarWinds er en softwareleverandør, men det er også blevet et navnet på et af tidens største hackerangreb, og en løftet pegefinger som man i it-branchen refererer til, når man taler om leverandør-sikkerhed.

Mange eksperter har gennem det sidste år brugt mange oplæg, konferencer og spalteplads til at fortælle om de ting, som vi har lært af angrebet. Men hvor meget klogere er vi her et år efter?

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S