Et år efter SolarWinds-angrebet: Danske virksomheder mangler stadig at lære en vigtig lektie

Et år er der gået siden et af de største hackerangreb i moderne tid første ramte softwareleverandøren SolarWinds, og siden flere tusind virksomheder verden over. Hvad er der kommet ud af den læring, man tog med sig fra angrebet. Se hvad sikkerhedsekspert Peter Kruse mener, et år på bagkant af det spektakulære angreb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan SolarWinds har ændret sikkerhedsbranchen et år efter angrebet.
1.247
6:15 min
I oktober 2019 tilføjede en hacker et par linjer kode til en software, som en amerikansk leverandør servicerede kunder med, der havde brug for at holde overblik netværk, systemer og informationsteknologiinfrastruktur.

Koden var hamløs. Den havde intet andet formål end at tjene som test for hackeren. Og testen blev bestået. Desværre.

Seks måneder efter bliver en ny opdatering fra leverndøren tilgængelig for kunderne, og over hele verden downloader virksomheder den rutinemæssige opdatering.

9. december bryder helvede løs. Den simple opdatering indeholdt skadelig malware, som nu ligger og ulmer i virksomheder i alle kroge af planeten.

SolarWinds er en softwareleverandør, men det er også blevet et navnet på et af tidens største hackerangreb, og en løftet pegefinger som man i it-branchen refererer til, når man taler om leverandør-sikkerhed.

Mange eksperter har gennem det sidste år brugt mange oplæg, konferencer og spalteplads til at fortælle om de ting, som vi har lært af angrebet. Men hvor meget klogere er vi her et år efter?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S