Amerikanske myndigheder vil straffe virksomheder der ignorerer Log4j: Risikerer millionbøde

Den amerikanske handelskommission advarer nu amerikanske virksomheder om alvorlige konsekvenser, hvis man ikke gør nok for at sikre sig mod Log4j-sårbarheden.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Det kan få alvorlige konsekvenser, hvis amerikanske virksomheder ikke gør alt hvad de kan for at lukke for Log4j-sårbarheden.

Sådan lyder advarslen fra de amerikanske handels myndigheder Federal Trade Commmisson, FTC.

"Når sårbarheder bliver opdaget og udnyttet, risikerer man både tab af personlige informationer og finansielle tab," skriver myndighederne i et opslag på sin hjemmeside.

Her gør man det klart, at amerikanske virksomheder ikke slipper ustraffet for ikke at leve op til sit ansvar.

"Det er afgørende at virksomheder og deres leverandører der er afhængige af Log4j reagerer nu, for at reducere sandsynligheden for at skade kunder og undgå, at FTC drager juridiske konsekvenser.

FTC gør opmærksom på hackerangrebet mod kreditkort-virksomheden Equifax, der i 2017 blev ramt af et hackerangreb.

Selskabet fik stjålet oplysninger om 147 millioner amerikankeres personlysninger og kreditoplysninger.

Det fik FTC til at lægge sag an mod Equifax, fordi man mente, at selskabet ikke havde patchet den sårbarhed, der gav hackerne adgang til oplysningerne.

Equifax endte med at betale 700 millioner dollar til den amerikanske stat for ikke at have levet op til sikkerhedskravene.

Netop den situation advarer FTC andre amerikanske virksomheder at ende i.

"FTC agter at bruge sit fulde juridiske råderum til at føre sag mod virksomheder, der ikke tager de nødvendige skridt for at beskytte kundedata som et resultat af Log4j eller lignende sårbarheder i fremtiden," lyder det fra myndighederne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS