Selskab bag den danske milliard-virksomhed EET Group tvinger russer til at hastesælge hele sin ejerandel

EET Group får nye amerikanske ejere, da kapitalfonden Pamplona har valgt af fryse den russiske oligark Mikhail Fridman ud af ejerkredsen, da han er blevet ramt af sanktioner.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2016 Bjørg de Meza Espersen)

Den danske milliard-distributør EET Group får nye ejere denne uge.

Oligarken Mikhail Fridman, der indirekte ejer 30 procent af EET via kapitalfonden Pamplona, er nemlig blevet skubbet ud af ejerkredsen, skriver Finans.

"Det er klart, at det er uholdbart at have en sanktioneret person i ejerkredsen. Det er uacceptabelt, hvilket vi også har meddelt Pamplona. Han skal ikke være ejer af EET, og derfor er alle forbindelser droppet, og vi får nye ejere med virkning fra denne uge. Det betyder, at vi fremadrettet bliver amerikansk ejet," siger Søren Drewsen CEO for EET, til Finans.

I går mandag blev Mikhail Fridman ramt af EU-sanktioner. Det lyder nemlig fra unionens side, at oligarken har tætte bånd til Kreml og derved Vladimir Putin.

Placeringen på sanktionslisten får blandt andet den konsekvens, at Mikhail Fridman, som Forbes i 2017 udnævnte som den syvende rigeste person i Rusland, får indrejseforbud og fastfrosset sine værdier i EU-lande.

Tilbage i november 2021 solgte FSN Capital it-distributøren til Pamplona, der er britisk, men som samtidig er delvist ejet af Mikhail Fridman.

Under ejerskab af FSN Capital siden 2015 er EET's driftsresultat mere end fordoblet, og omsætningen er katapulteret til mere end tre milliarder kroner.

Ifølge Børsen betalte Pamplona omkring fire milliarder kroner for selskabet dengang.

EET har hovedkvarter i Birkerød nord for København og har 600 medarbejdere i dag.

Ejerskab i Sandberg

Søren Drewsen forklarer overfor Finans, at EET ikke længere har handel eller aktiviteter i Rusland, og at selskabet endnu ikke er blevet ramt af kunder, der flygter på grund af de nylige sanktioner.

For nyligt kom det frem, at 100 procent af det danske hardware-brand Sandberg, der sidste år vandt Computerworlds top 100-undersøgelse, var blevet overtaget af EET Group, der er ejer af Pamplona.

Derved har Mikhail Fridman ligeledes ejet en del af Sandberg, der har oplevet massiv vækst de seneste år.

I 2006 fik EET Group aktiemajoriteten i selskabet, da distrubitøren købte 50,1 procent af Sandberg. Dette efterlod en ejerandel på 49,9 til brødrene og stifterne Martin Hollerup og Erling Petersen - som de nu har solgt.

"Vi har solgt resten af vores ejerandele, da vi synes, det var et godt tidspunkt at sælge," fortalte Erling Petersen til Computerworld 9. februar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job