Styrelse bag ejendomsvurderingssystem ramt af medarbejderflugt: "Første tydelige sygdomstegn i en organisation i nedsmeltning"

100 medarbejdere har over to år forladt det kontor, der har ansvaret for en af danmarkshistoriens største it-skandaler, ejendomsvurderingssystemet. Alene i 2021 havde Implementeringscenter for Ejendomsvurderinger (ICE) en udskiftning af 40 procent af personalet.

Artikel top billede

Medarbejderne flygter fra kontoret bag det milliard dyre og historisk genstridige it-projekt, ejendomsvurderingssystemet.

På to år har 100 ansatte forladt kontoret Implementeringscenter for Ejendomsvurderinger (ICE), der ligger under Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, og som i slutningen af 2021 havde lidt over 150 ansatte.

Det skriver Børsen på baggrund af et svar til Folketinget fra skatteminister Jeppe Bruus (S).

Alene i 2021 var der en afgang på 60 ansatte - svarende til en medarbejderomsætning på 40 procent. Det er en voldsom udskiftning sammenlignet med, at personaleomsætningen i staten er på cirka 10 procent.

Og det er tydeligvis et udtryk for de gigantiske problemer, kontoret blandt andet har med ejendomsvurderingssystemet, der er løbet op i en regning på over 3,6 milliarder kroner.

"Det er ganske enkelt vildt med sådan en udskiftning. Personaleomsætningen er det første tydelige sygdomstegn i en organisation i nedsmeltning," siger Erik Frøkjær, lektor emeritus i datalogi ved Københavns Universitet, til Børsen.

Genkender ikke udfordringer

Hos Udviklings- og Forenklingsstyrelsen er topledelsen ikke enig i den udlægning. Til Børsen skriver Mette Ring Rossing, som er fagdirektør for ICE-kontoret i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, at styrelsen ikke har særlige udfordringer med at holde fast eller tiltrække kritiske kompetencer.

Ud over interne ressourcer, er der i forsøget på at få udviklet et system, der kan foretage vurderinger af ejendomme, også spenderet skattekroner på en mindre hær af konsulenter i årenes løb.

Senest kom det frem, at konsulentregninger fra 2015 frem til udgangen af 2021 beløber sig til 1,5 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S