Styrelse bag ejendomsvurderingssystem ramt af medarbejderflugt: "Første tydelige sygdomstegn i en organisation i nedsmeltning"

100 medarbejdere har over to år forladt det kontor, der har ansvaret for en af danmarkshistoriens største it-skandaler, ejendomsvurderingssystemet. Alene i 2021 havde Implementeringscenter for Ejendomsvurderinger (ICE) en udskiftning af 40 procent af personalet.

Artikel top billede

Medarbejderne flygter fra kontoret bag det milliard dyre og historisk genstridige it-projekt, ejendomsvurderingssystemet.

På to år har 100 ansatte forladt kontoret Implementeringscenter for Ejendomsvurderinger (ICE), der ligger under Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, og som i slutningen af 2021 havde lidt over 150 ansatte.

Det skriver Børsen på baggrund af et svar til Folketinget fra skatteminister Jeppe Bruus (S).

Alene i 2021 var der en afgang på 60 ansatte - svarende til en medarbejderomsætning på 40 procent. Det er en voldsom udskiftning sammenlignet med, at personaleomsætningen i staten er på cirka 10 procent.

Og det er tydeligvis et udtryk for de gigantiske problemer, kontoret blandt andet har med ejendomsvurderingssystemet, der er løbet op i en regning på over 3,6 milliarder kroner.

"Det er ganske enkelt vildt med sådan en udskiftning. Personaleomsætningen er det første tydelige sygdomstegn i en organisation i nedsmeltning," siger Erik Frøkjær, lektor emeritus i datalogi ved Københavns Universitet, til Børsen.

Genkender ikke udfordringer

Hos Udviklings- og Forenklingsstyrelsen er topledelsen ikke enig i den udlægning. Til Børsen skriver Mette Ring Rossing, som er fagdirektør for ICE-kontoret i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, at styrelsen ikke har særlige udfordringer med at holde fast eller tiltrække kritiske kompetencer.

Ud over interne ressourcer, er der i forsøget på at få udviklet et system, der kan foretage vurderinger af ejendomme, også spenderet skattekroner på en mindre hær af konsulenter i årenes løb.

Senest kom det frem, at konsulentregninger fra 2015 frem til udgangen af 2021 beløber sig til 1,5 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job