Styrelse bag ejendomsvurderingssystem ramt af medarbejderflugt: "Første tydelige sygdomstegn i en organisation i nedsmeltning"

100 medarbejdere har over to år forladt det kontor, der har ansvaret for en af danmarkshistoriens største it-skandaler, ejendomsvurderingssystemet. Alene i 2021 havde Implementeringscenter for Ejendomsvurderinger (ICE) en udskiftning af 40 procent af personalet.

Artikel top billede

Medarbejderne flygter fra kontoret bag det milliard dyre og historisk genstridige it-projekt, ejendomsvurderingssystemet.

På to år har 100 ansatte forladt kontoret Implementeringscenter for Ejendomsvurderinger (ICE), der ligger under Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, og som i slutningen af 2021 havde lidt over 150 ansatte.

Det skriver Børsen på baggrund af et svar til Folketinget fra skatteminister Jeppe Bruus (S).

Alene i 2021 var der en afgang på 60 ansatte - svarende til en medarbejderomsætning på 40 procent. Det er en voldsom udskiftning sammenlignet med, at personaleomsætningen i staten er på cirka 10 procent.

Og det er tydeligvis et udtryk for de gigantiske problemer, kontoret blandt andet har med ejendomsvurderingssystemet, der er løbet op i en regning på over 3,6 milliarder kroner.

"Det er ganske enkelt vildt med sådan en udskiftning. Personaleomsætningen er det første tydelige sygdomstegn i en organisation i nedsmeltning," siger Erik Frøkjær, lektor emeritus i datalogi ved Københavns Universitet, til Børsen.

Genkender ikke udfordringer

Hos Udviklings- og Forenklingsstyrelsen er topledelsen ikke enig i den udlægning. Til Børsen skriver Mette Ring Rossing, som er fagdirektør for ICE-kontoret i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, at styrelsen ikke har særlige udfordringer med at holde fast eller tiltrække kritiske kompetencer.

Ud over interne ressourcer, er der i forsøget på at få udviklet et system, der kan foretage vurderinger af ejendomme, også spenderet skattekroner på en mindre hær af konsulenter i årenes løb.

Senest kom det frem, at konsulentregninger fra 2015 frem til udgangen af 2021 beløber sig til 1,5 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S