Ny aftale sikrer regionerne 50 millioner til cybersikkerhed

De danske regioner får 50 millioner kroner til styrkelse af cybersikkerheden. Det står klart efter, at Danske Regioner og Regeringen har indgået en ny økonomiaftale.

Artikel top billede

(Foto: morten fauerby)

Der er 50 millioner kroner på vej til at styrke cybersikkerheden i landets regioner.

Denne vitaminindsprøjtning er et resultat af den nye økonomiaftale, som Regeringen og Danske Regioner er blevet enige om torsdag aften, og som blev præsenteret fredag morgen af finansminister Nicolai Wammen (S).

Alt i alt afsættes over 200 millioner kroner til styrkelsen af it og digitaliseringen i landets fem kommuner.

Derudover blev ”Strategi for digital sundhed 2018 til 2022” forlænget frem til 2024. I den forbindelse er der afsat 105 millioner i aftalen til infrastruktur frem mod 2023.

Hertil kommer 115 millioner kroner til sundhed.dk, der er platformen, hvor danskerne tilgår deres sundhedsoplysninger.

Fra Rikke Zeberg, branchedirektør hos Di Digital, lyder en positiv modtagelse af styrkelse af cybersikkerheden hos regionerne.

"Sundhedssektoren er samfundskritisk, derfor er det positivt, at der nu gives penge til at styrke cybersikkerheden på det område. Der er allerede etableret en sundheds-cert, der arbejder med cybersikkerhed i sundhedsvæsenet. Jeg forventer derfor, at de her penge skal gå til at styrke de systemer, der er på de enkelte sygehuse og ude i regionerne, hvilket vil være rigtig fornuftigt," siger Rikke Zeberg ifølge ITWatch.

Hos ingeniørforeningen IDA mener man, at der er tale om en stram økonomiaftale, men det initiativ med øget cybersikkerhed modtages positivt.

"Vi skal generelt have langt større fokus på cybersikkerhed og beskyttelsen af vores kritiske infrastruktur i sundhedsvæsnet. Et cyberangreb mod eksempelvis hospitaler kan få fatale konsekvenser, som det skete sidste år i Irland. Cybertruslen er høj, og derfor havde vi gerne set en endnu mere markant oprustning på cybersikkerhed i den nye aftale," siger Laura Klitgaard, der er formand for Ingeniørforeningen, IDA.

Ny teknologifund

Den nyslåede økonomiaftale lægger desuden op til, at Danske Regioner og Dansk Industri skal undersøge mulighederne for etableringen af en ny teknologifond, der skal se på mulighederne for at indføre ny teknologi, der kan frigøre tid og arbejdskraft i sundhedsvæsenet frem mod 2030.

Fra IDA lyder det, at der i forvejen er søsat mange initiativer på sundhedsområdet, og at al ny teknologi bør inddrage medarbejdere og brugere.

”Det er vigtigt, at indførelsen af ny teknologi sker i et tæt samarbejde mellem medarbejderne og it-udviklerne, så løsningerne skræddersys til den virkelighed, som de ansatte står i hver dag. Hvis vi gør det smart, kan der være store gevinster for både medarbejdere og patienter,” siger Laura Klitgaard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S