Kriminelt: Bog om cybersikkerhed går håndfast til værks

IT-sikkerhed i praksis – en introduktion giver et grundlæggende kendskab til de vigtigste begreber og teknologier indenfor arbejdet med at beskytte sin organisation mod ubudne gæster og skadelig kode. Desuden inviteres man til selv at prøve basal hacking i praksis.

Artikel top billede

Cyberkriminalitet har på få år bevæget sig fra at være et emne, som it-professionelle – som regel forgæves – søgte at råbe direktionen op om til nu at være på dagsordenen, når koncernbestyrelsen samles.

Talrige spektakulære angreb har selvsagt accelereret udviklingen. Ligesom det er gået op for de fleste, at cybercrime er big business, som kun i TV-serierne udføres af idealistiske teenagere med social angst, plettede hættetrøjer og et lidt for ambitiøst forbrug af Coke Zero og Red Bull.

Her kan it-sikkerhed i praksis – en introduktion være nyttig og er præcis dét. Nemlig en overflyvning af de vigtigste begreber og teknologier indenfor arbejdet med at beskytte sin organisation mod ubudne gæster og skadelig kode.

Forfatterne András Ács Pedersen og Karsten Dahl gennemgår alt fra det overordnede trusselsbillede og den nationale danske strategi til bekæmpelse af cyberkriminalitet og de typiske teknologiske og organisatoriske sårbarheder samt modforholdsregler, man bør kende.

Men den rummer også en omfattende sektion med viden om de mest udbredte angrebs- og kriminalitetsformer samt en mere grundig gennemgang af, hvordan cyberkriminelle i praksis arbejder.

Herunder hvordan de kriminelle målrettet scanner for sårbarheder samt tilpasser deres strategi og metodik med henblik på at øge chancen for potentielt indbringende succes.

Læseren får også en kortfattet, praktisk orienteret introduktion til Kali Linux; en distribution med en række – for hackere – nyttige værktøjer, der kan anvendes til at rekognoscere for og udnytte svagheder.

Dertil kommer omfattende gennemgang af alt fra best practice indenfor cybersikkerhed til de regulative forordninger og standarder, man bør kende til i cybersikkerhedsindsatsen – herunder blandt andet GDPR, det europæisk/amerikanske Privacy Shield og ISO 27001.

IT-sikkerhed i praksis – en introduktion er på det overordnede niveau delt op i tre primærdele; henholdsvis trusler og risici samt tekniske og organisatoriske foranstaltninger.

Herunder en gennemgang af, hvad det i praksis vil sige at udøve effektivt lederskab i en it-sikkerhedsorienteret organisation.

Det gør selvsagt ikke læseren til hverken CISO (eller effektiv cyberkriminel) fra den ene dag til den næste.

Men man får et grundlæggende kendskab til de risici og faktorer, som gør én bedre rustet til at beskytte organisationen.

Hvilket alt andet lige mindsker sandsynligheden for at se virksomhed, partnere og kunder på forsiden af eksempelvis nærværende publikation som fortvivlede ofre for det næste store angreb.

Titel: IT-sikkerhed i praksis – en introduktion
Forfattere: András Ács Pedersen og Karsten Dahl

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland