Antivirus værre end virus

De seneste Norton antivirus-definitioner fra Symantec får danske versioner af Windows 95 og 98 til at gå ned.

indhold

Siden den 2. august har mange brugere haft problemer med Symantecs antivirusprogram Norton. Programmet har fået danske versioner af Windows 95 og 98 til at gå ned eller fryse. Problemerne er opstået, når man har brugt Internet Explorer, og især når man har forsøgt at se på websites, der benytter javascripts. Antivirus-programmet har nærmest virket som en virus.

Symantec i Danmark har ikke offentliggjort noget om problemet på dets website, og Symantec har heller ikke sendt information ud til de danske kunder. Derfor er der mange firmaer, som har haft svært ved at lokalisere problemet.

Symantec i Danmark udtaler, at der arbejdes på at få løst problemet, men at det ikke vides, hvornår en ny version af antivirus-definitionen er klar. Symantec ved heller ikke, hvad man skal gøre, mens man venter på en antivirus-definition, der fungerer. Nogle firmaer bruger den gamle antivirus-definition fra den 1. august, og den virker tilsyneladende fint, ud over at den ikke beskytter mod de nyeste virusser.

Opdateret den 8. august kl.9.10: Symantec i Danmark har nu beskrevet problemet på dets website, men der er stadig ikke fundet en løsning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis