Orm ødelægger BIOS

En ny orm kan ødelægge kan ødelægge både harddisken, CMOS og BIOS.

indhold

En ny orm, der kaldes W32.Magistr.39921@mm, W32.Magistr.B@mm eller lignende, er meget ødelæggende. Ormen spreder sig selv som en vedhæftet fil i en e-mail, og den finder e-mail adresser i både Windows filer, Eudora adressebogen, Outlook Express og Netscape Messenger. Ormen ser ud til at sprede sig hurtigt gennem Europa.

Hvis ormen aktiveres, så kan den ødelægge både lokale filer og netværksfiler. Ormen kan overskrive data, som er lagret i CMOS og BIOS. Ormen sletter alle filer med endelsen .ntz, og den overskriver win.com og netldr.

Den e-mail, som ormen sender sig selv videre i, kan have tilfældige emner, og der kan være vedhæftet andre filer end ormen eksempelvis gif-billeder og .doc-filer fundet på den inficerede computer. Så endnu engang må vi konstatere, at man ikke skal åbne vedhæftede filer i e-mails, hvis man ikke kender indholdet af den vedhæftede fil.

Opdateret den 7.september:
Flere antivirus-firmaer har tidligere skrevet, at ormen kan også stoppe for firewallen ZoneAlarm, så den kan starte en forbindelse til internettet uden at brugeren er klar over det. Antivirus-firmaerne har nu fjernet oplysninger omkring dette, så derfor har vi også fjernet det i denne artikel.

Firmaet ZoneLabs, der producerer firewallen ZoneAlarm, skriver på dets website, at ormen kun ødelægger ZoneAlarms brugerflade. ZoneAlarm skulle efter ZoneLabs oplysninger derfor stadig kunne beskytte imod at virusser sendes videre fra en pc.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Politi

    Bliv DevOps-udvikler i Rigspolitiet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    PensionDanmark

    IT Security Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly