Orm ødelægger BIOS

En ny orm kan ødelægge kan ødelægge både harddisken, CMOS og BIOS.

indhold

En ny orm, der kaldes W32.Magistr.39921@mm, W32.Magistr.B@mm eller lignende, er meget ødelæggende. Ormen spreder sig selv som en vedhæftet fil i en e-mail, og den finder e-mail adresser i både Windows filer, Eudora adressebogen, Outlook Express og Netscape Messenger. Ormen ser ud til at sprede sig hurtigt gennem Europa.

Hvis ormen aktiveres, så kan den ødelægge både lokale filer og netværksfiler. Ormen kan overskrive data, som er lagret i CMOS og BIOS. Ormen sletter alle filer med endelsen .ntz, og den overskriver win.com og netldr.

Den e-mail, som ormen sender sig selv videre i, kan have tilfældige emner, og der kan være vedhæftet andre filer end ormen eksempelvis gif-billeder og .doc-filer fundet på den inficerede computer. Så endnu engang må vi konstatere, at man ikke skal åbne vedhæftede filer i e-mails, hvis man ikke kender indholdet af den vedhæftede fil.

Opdateret den 7.september:
Flere antivirus-firmaer har tidligere skrevet, at ormen kan også stoppe for firewallen ZoneAlarm, så den kan starte en forbindelse til internettet uden at brugeren er klar over det. Antivirus-firmaerne har nu fjernet oplysninger omkring dette, så derfor har vi også fjernet det i denne artikel.

Firmaet ZoneLabs, der producerer firewallen ZoneAlarm, skriver på dets website, at ormen kun ødelægger ZoneAlarms brugerflade. ZoneAlarm skulle efter ZoneLabs oplysninger derfor stadig kunne beskytte imod at virusser sendes videre fra en pc.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S