Orm ødelægger BIOS

En ny orm kan ødelægge kan ødelægge både harddisken, CMOS og BIOS.

indhold

En ny orm, der kaldes W32.Magistr.39921@mm, W32.Magistr.B@mm eller lignende, er meget ødelæggende. Ormen spreder sig selv som en vedhæftet fil i en e-mail, og den finder e-mail adresser i både Windows filer, Eudora adressebogen, Outlook Express og Netscape Messenger. Ormen ser ud til at sprede sig hurtigt gennem Europa.

Hvis ormen aktiveres, så kan den ødelægge både lokale filer og netværksfiler. Ormen kan overskrive data, som er lagret i CMOS og BIOS. Ormen sletter alle filer med endelsen .ntz, og den overskriver win.com og netldr.

Den e-mail, som ormen sender sig selv videre i, kan have tilfældige emner, og der kan være vedhæftet andre filer end ormen eksempelvis gif-billeder og .doc-filer fundet på den inficerede computer. Så endnu engang må vi konstatere, at man ikke skal åbne vedhæftede filer i e-mails, hvis man ikke kender indholdet af den vedhæftede fil.

Opdateret den 7.september:
Flere antivirus-firmaer har tidligere skrevet, at ormen kan også stoppe for firewallen ZoneAlarm, så den kan starte en forbindelse til internettet uden at brugeren er klar over det. Antivirus-firmaerne har nu fjernet oplysninger omkring dette, så derfor har vi også fjernet det i denne artikel.

Firmaet ZoneLabs, der producerer firewallen ZoneAlarm, skriver på dets website, at ormen kun ødelægger ZoneAlarms brugerflade. ZoneAlarm skulle efter ZoneLabs oplysninger derfor stadig kunne beskytte imod at virusser sendes videre fra en pc.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse