Fejl i Excel og Powerpoint

Et sikkerhedshul i kontorprogrammer gør det sværere for brugerne at beskytte sig mod makro-virus.

indhold

En fejl i Microsofts Excel og Powerpoint gør det muligt at få en makro kørt automatisk. Fejlen findes i Excel 2000 og 2002 til Windows samt Excel 98 og 2001 til Macintosh, i Powerpoint 2000 og 2002 til Windows og Powerpoint 98 og 2001 til Macintosh. Microsoft har fremstillet en rettelse af alle programmerne, og de kan downloades her.

Både Excel og Powerpoint har en sikkerhedsforanstaltning, der kontrollerer makroer og hvordan de eksekveres. Hvis en bruger vil åbne et dokument med en indlejret makro, så vil brugeren blive underrettet om, at der findes en makro i dokumentet. Brugeren kan herefter vælge om makroen skal køres eller ej. Men der er fundet et sikkerhedshul i programmerne, som gør det muligt at få en makro kørt uden at den bliver kontrolleret.

En hacker kan prøve at udnytte sårbarheden ved at fremstille et Excel eller Powerpoint dokument med en indlejret makro. For at makroen kan blive kørt, kræver det at brugeren selv åbner dokumentet. Dette kan gøres fra en hjemmeside, gennem fildeling eller dokumentet kan vedhæftes i en e-mail. En makro kan foretage alle handlinger, som brugeren kan. Derfor kan en hacker eksempelvis få mulighed for at slette eller ændre data.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Københavnsområdet

KMD A/S

Løsningsarkitekt i KMD

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice