Skal tale pænere: Microsoft vil stække uhøflig Bing-bot

Brugertests viser nu, at længere chat-sessioner med den Microsoft-ejede søgemaskine Bings nye chatrobot kan give uventede resultater. Det vil Microsoft nu gøre noget ved.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Microsoft overvejer at indføre begrænsninger på den AI-styrede chatbot fra Bing, som for nyligt blev lanceret.

Det sker efter, at brugertests har vist, at Bings chatbot kan give uhøflige svar, som ikke stemmer overens med den tone, Microsoft ønsker fra botten.

Det beretter New York Times.

Den nye udgave af Bing, der understøttes af chatbotten, er "designet til at levere bedre søgeresultater, give mere komplette svar på spørgsmål, en ny chatoplevelse, der skal hjælpe dig med at opdage, forbedre din søgning samt evnen til at generere indhold, der kan sætte gang i din kreativitet," lyder det i et blogindlæg fra Bing efter den første uge med tests.

Gjort tilgængelig i begrænset omfang

Microsoft lancerede det nye Bing i et begrænset opfang, hvor en gruppe brugere på tværs af 169 lande har testet den nye søgemaskine. Resultaterne af disse brugertests har været blandede.

Nu forsøger Microsoft en slags nulstilling af den nye Bing-platform ved at lave nogle justeringer, der skal løse nogle af de problemer, der er kommet frem under disse brugertests.

Ifølge New York Times gælder det især at indføre begrænsninger, der skal rulle nogle af chatbottens mere "alarmerende og underligt meget menneskelignende" svar tilbage.

Microsoft har investeret 13 milliarder dollar i OpenAI, der er virksomheden bag den berømte ChatGPT-sprogmodel. Det er på samme fundament af OpenAI-teknologi, det nye Bing er bygget på.

Længere chat-sessioner forvirrer Bing

Efter første uge med offentligt brug lyder det fra Microsoft, at Bing efter ”lange, udvidede chatsessioner med 15 eller flere spørgsmål” kan blive ”tilskyndet/provokeret til at give svar, der ikke nødvendigvis er nyttige eller i overensstemmelse med vores (Microsofts, red.) tone,” lyder det.

Kevin Scott, der er Microsoft-CTO, fortæller til New York Times, at selskabet derfor er i gang med at overveje at begrænse længden af samtaler, før de bevæger sig ud på et underligt sidespor, beretter mediet.

Ifølge Microsoft kan chatbotten blive forvirret af de lange chatsessioner og nogle gange opfange brugernes ’tone’, hvilket kan gøre Bing-botten irritabel.

Samtidig fortæller Sam Altman, der er administrerende direktør for OpenAI, til mediet, at det, man kalder for ’tilpasning’ – altså at svarene, der kommer fra chatbotten, afspejler det, brugeren vil have svar på, er et problem der "skal løses," lyder det.

Altman understreger, at dette problem er virkelig svært, og at selvom OpenAI har gjort store fremskridt, så "bliver vi (OpenAI, red.) nødt til at finde meget mere kraftfulde teknikker i fremtiden," beretter mediet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,