Ransomware-gruppe truer med at lække tusindvis af stjålne SpaceX-dokumenter

LockBit truer med at sælge stjålne SpaceX-tegninger på det sorte marked.

Artikel top billede

Ransomware-gruppen LockBit påstår at have haft held til at bryde ind i Maximum Industries’ systemer.

Maximum Industries producerer reservedele til SpaceX og i forbindelse med gruppens adgang til selskabets systemer, påstår de cyberkriminelle, at de har stjålet 3.000 skematiske tegninger udviklet af Elon Musks rumfartsvirksomhed.

Det skriver The Register.

Lockbit hævder, at de omtalte tegninger er blevet certificeret af SpaceX-ingenører, men det er ikke bekræftet, at datasættet rent faktisk er det, det påstås at være.

Den cyberkriminelle gruppering truer med at sælge eller lække dokumenterne fra 20. marts, hvis ikke gruppens krav om betaling bliver imødekommet.

I et screenshot, som sikkerhedsanalytikeren Dominic Alvieri har delt på Twitter, skriver den kriminelle gruppering, at gruppen hurtigt kommer til at finde en køber til materialet.

I skrivende stund lader det altså til, at Maximum Industries har nægtet at betale opfylde de cyberkriminelles ønsker om betaling.

Problematisk på flere områder

Ud over, at det ville være pinligt for både SpaceX og Maximum Industries, at de er blevet udsat for sådan et ransomware-angreb, vil det også være problematisk i forhold til det samarbejde, SpaceX og den amerikanske regering har i forbindelse med opsendelsen af rumraketter.

Ifølge The Register skal man dog tage gruppens påstande med et gran salt. Sidste måned påstod samme gruppe, at fintech-virksomheden ION var blevet hacket, hvorefter gruppen truede med at lække de stjålne data, hvis ikke kravet om løsesum blev indfriet senest 4. februar.

Gruppen påstod herefter, at løsesummen var blevet betalt, mens ION ikke havde kommentarer til hændelsen.

Samme gruppe stod bag et ransomware-angreb mod det britiske postvæsen i januar måned. Ifølge mediet lader dog til, at gruppen opgav at få nogen løsesum, hvorfor de efterfølgende lækkede nogle dokumenter, de påstod stammede fra omtalte angreb mod Royal Mail.

Royal Mail oplyste efterfølgende, at de havde undersøgt de dokumenter, de cyberkriminelle havde lækket og i den forbindelse var der ikke blevet fundet finansielle eller personfølsomme kundeoplysninger iblandt.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S