Ransomware-gruppe truer med at lække tusindvis af stjålne SpaceX-dokumenter

LockBit truer med at sælge stjålne SpaceX-tegninger på det sorte marked.

Artikel top billede

Ransomware-gruppen LockBit påstår at have haft held til at bryde ind i Maximum Industries’ systemer.

Maximum Industries producerer reservedele til SpaceX og i forbindelse med gruppens adgang til selskabets systemer, påstår de cyberkriminelle, at de har stjålet 3.000 skematiske tegninger udviklet af Elon Musks rumfartsvirksomhed.

Det skriver The Register.

Lockbit hævder, at de omtalte tegninger er blevet certificeret af SpaceX-ingenører, men det er ikke bekræftet, at datasættet rent faktisk er det, det påstås at være.

Den cyberkriminelle gruppering truer med at sælge eller lække dokumenterne fra 20. marts, hvis ikke gruppens krav om betaling bliver imødekommet.

I et screenshot, som sikkerhedsanalytikeren Dominic Alvieri har delt på Twitter, skriver den kriminelle gruppering, at gruppen hurtigt kommer til at finde en køber til materialet.

I skrivende stund lader det altså til, at Maximum Industries har nægtet at betale opfylde de cyberkriminelles ønsker om betaling.

Problematisk på flere områder

Ud over, at det ville være pinligt for både SpaceX og Maximum Industries, at de er blevet udsat for sådan et ransomware-angreb, vil det også være problematisk i forhold til det samarbejde, SpaceX og den amerikanske regering har i forbindelse med opsendelsen af rumraketter.

Ifølge The Register skal man dog tage gruppens påstande med et gran salt. Sidste måned påstod samme gruppe, at fintech-virksomheden ION var blevet hacket, hvorefter gruppen truede med at lække de stjålne data, hvis ikke kravet om løsesum blev indfriet senest 4. februar.

Gruppen påstod herefter, at løsesummen var blevet betalt, mens ION ikke havde kommentarer til hændelsen.

Samme gruppe stod bag et ransomware-angreb mod det britiske postvæsen i januar måned. Ifølge mediet lader dog til, at gruppen opgav at få nogen løsesum, hvorfor de efterfølgende lækkede nogle dokumenter, de påstod stammede fra omtalte angreb mod Royal Mail.

Royal Mail oplyste efterfølgende, at de havde undersøgt de dokumenter, de cyberkriminelle havde lækket og i den forbindelse var der ikke blevet fundet finansielle eller personfølsomme kundeoplysninger iblandt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS