Ransomware-gruppe truer med at lække tusindvis af stjålne SpaceX-dokumenter

LockBit truer med at sælge stjålne SpaceX-tegninger på det sorte marked.

Artikel top billede

Ransomware-gruppen LockBit påstår at have haft held til at bryde ind i Maximum Industries’ systemer.

Maximum Industries producerer reservedele til SpaceX og i forbindelse med gruppens adgang til selskabets systemer, påstår de cyberkriminelle, at de har stjålet 3.000 skematiske tegninger udviklet af Elon Musks rumfartsvirksomhed.

Det skriver The Register.

Lockbit hævder, at de omtalte tegninger er blevet certificeret af SpaceX-ingenører, men det er ikke bekræftet, at datasættet rent faktisk er det, det påstås at være.

Den cyberkriminelle gruppering truer med at sælge eller lække dokumenterne fra 20. marts, hvis ikke gruppens krav om betaling bliver imødekommet.

I et screenshot, som sikkerhedsanalytikeren Dominic Alvieri har delt på Twitter, skriver den kriminelle gruppering, at gruppen hurtigt kommer til at finde en køber til materialet.

I skrivende stund lader det altså til, at Maximum Industries har nægtet at betale opfylde de cyberkriminelles ønsker om betaling.

Problematisk på flere områder

Ud over, at det ville være pinligt for både SpaceX og Maximum Industries, at de er blevet udsat for sådan et ransomware-angreb, vil det også være problematisk i forhold til det samarbejde, SpaceX og den amerikanske regering har i forbindelse med opsendelsen af rumraketter.

Ifølge The Register skal man dog tage gruppens påstande med et gran salt. Sidste måned påstod samme gruppe, at fintech-virksomheden ION var blevet hacket, hvorefter gruppen truede med at lække de stjålne data, hvis ikke kravet om løsesum blev indfriet senest 4. februar.

Gruppen påstod herefter, at løsesummen var blevet betalt, mens ION ikke havde kommentarer til hændelsen.

Samme gruppe stod bag et ransomware-angreb mod det britiske postvæsen i januar måned. Ifølge mediet lader dog til, at gruppen opgav at få nogen løsesum, hvorfor de efterfølgende lækkede nogle dokumenter, de påstod stammede fra omtalte angreb mod Royal Mail.

Royal Mail oplyste efterfølgende, at de havde undersøgt de dokumenter, de cyberkriminelle havde lækket og i den forbindelse var der ikke blevet fundet finansielle eller personfølsomme kundeoplysninger iblandt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S