Apple-leverandør gør klar til at flytte produktion til Indien med milliard-investering

Apple-leverandøren Foxconn, som producerer en stor del af tech-gigantens produkter, gør klar til at rykke mere produktion til Indien.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Der har de seneste måneder har der været flere meldinger om, at en større del af Apples produktion skal flytte fra Kina til Indien.

Nu investerer Apple-leverandøren Foxconn 500 millioner dollar – svarende til 3,4 milliarder kroner – i Indien. Det sker for at etablere produktionsanlæg i den sydlige indiske delstat Telangana.

Det skriver Reuters.

Investeringen vil skabe 25.000 job i første fase, lyder det fra Indiens it-minister Kalvakuntla Taraka Rama Rao i et tweet.

”Ved at demonstrere "Telangana-hastigheden", er jeg glad for at kunne annoncere banebrydningen af ​​den første af Foxconns fabrikker i Telangana ved Kongar Kalaan i dag. Med en investering på over $500 mio. vil det skabe 25.000 direkte job i første fase,” skriver han.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job