Harman Kardon klar med tre nye højttalere: ”Vi designer ikke efter trends, men efter bevægelser"

Interview: ”Det ville være super nemt at designe noget som koster 2.000 dollars. Men når vi ser på et produkt, så ved vi, hvad det såkaldte sweet spot er for designsproget."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Lyd er tæt forbundet med følelser.

Den dybe bas, der rumler, minder os om de hjerteslag, som vi hørte i livmoderen.

Lyde mellem 3.000 og 5.000 hertz virker trættende i længden. Men det er også her, at du biologisk er fintunet til at høre lyden af spædbørns gråd - hvilket engang har givet artens overlevelse en lille vigtig fordel.

Det er i de høje toner, at detaljerne gemmer sig. Men uden bas og mellemtone er de skarpe tynde lyde bare irriterende og ubehagelig støj.

Til sammen er det musik. For sig selv er det bare lyde.

Og lyd har Harman Kardon haft styr på, siden Sidney Harman and Bernard Kardon i 1953 hver investerede 5.000 dollars i det, som endte som Harman Kardon.

75 år senere er firmaet fortsat dybt involveret i lyd, med udviklingsafdelinger over det meste af verden og som en del af familie, der også indeholder mærker som JBL, AKG og Bang & Olufsen Automotive - alt sammen ejet af Samsung-koncernen.

Det kan derfor virke overraskende, at Christian Schluender, Senior Vice President for Harman Kardons globale designstudier, sammenligner firmaets højtalere med møbler.

”Vi kigger ikke på trends, men på bevægelser. Det er mere som et møbel, hvor vi ser på den lange bane. Der er jo ikke nogen, der skifter deres møbler ud hvert halve år," siger han til Computerworld.

For det hæderkronede lydfirmas design-boss handler det om at se ud over i dag og i morgen:

"Udfordringen er, at når du taler med brugere, så fokuserer de på nu og her. Spørger vi dem om, hvad de vil have, så svarer de på, hvad de har brug for i morgen baseret på, hvad de ikke har i dag.”

Det fortæller Christian Schluender, da Computerworld mødte ham i Schweiz i forbindelse med lanceringen af de tre nye højttalere Aura Studio 4, Go + Play 3 og den lille bærbare Luna.

Det er høtjtalere i prislaget mellem 1.400 kroner og 3.000 kroner og derfor lige lidt over impulskøb, men stadig uden, at det stikker helt af.

Og netop det prispunkt er ikke tilfældigt:

”Det ville være supernemt at designe noget, som koster 2.000 dollars. Men når vi ser på et produkt, så ved vi, hvad det såkaldte sweet spot er for designsproget," siger Christian Schluender.

"Vi bruger måske et dyrt og eksklusivt stof. Men på grund af vores størrelse kan vi lave storkøb og bestille det helt specifikke produkt vi har brug for hos underleverandører," fortæller Christian Schluender.

Han gør det også klar, at der typisk sker rigtigt mange iterationer, før balancen mellem pris, funktioner og kvalitet er på plads.

Langt perspektiv

Selv om markedet for forbrugerelektronik ofte er drevet af hypes som 3D eller bøjede skærme, så er Harman Kardons perspektiv, ifølge Christian Schluender, længere:

”Når du designer efter det nyeste nye, så skal du komme op med et nyt produkt hver halve år. Derfor er din design-cyklus typisk på 18 måneder," siger han.

"Men arbejder du med bevægelser i stedet for trends, som vi gør, så bruger du mere tid i udviklingsprocessen. Den tid bliver især brugt i akustik-laboratoriet. Vi designer vores enheder til at stå i dit hjem i fem eller 10 år. For at det kan ske, så skal enheden være relevant. Derfor er der rigtigt meget frem og tilbage for at få det helt rigtigt," siger han.

"At lancere tre enheder på én gang en stor ting for os - det har taget år at komme hertil.”, slutter Christian Schluender.

Computerworld var inviteret til Montreux af Harman Kardon. Læs mere om Computerworld og rejser her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car