Harman Kardon klar med tre nye højttalere: ”Vi designer ikke efter trends, men efter bevægelser"

Interview: ”Det ville være super nemt at designe noget som koster 2.000 dollars. Men når vi ser på et produkt, så ved vi, hvad det såkaldte sweet spot er for designsproget."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Lyd er tæt forbundet med følelser.

Den dybe bas, der rumler, minder os om de hjerteslag, som vi hørte i livmoderen.

Lyde mellem 3.000 og 5.000 hertz virker trættende i længden. Men det er også her, at du biologisk er fintunet til at høre lyden af spædbørns gråd - hvilket engang har givet artens overlevelse en lille vigtig fordel.

Det er i de høje toner, at detaljerne gemmer sig. Men uden bas og mellemtone er de skarpe tynde lyde bare irriterende og ubehagelig støj.

Til sammen er det musik. For sig selv er det bare lyde.

Og lyd har Harman Kardon haft styr på, siden Sidney Harman and Bernard Kardon i 1953 hver investerede 5.000 dollars i det, som endte som Harman Kardon.

75 år senere er firmaet fortsat dybt involveret i lyd, med udviklingsafdelinger over det meste af verden og som en del af familie, der også indeholder mærker som JBL, AKG og Bang & Olufsen Automotive - alt sammen ejet af Samsung-koncernen.

Det kan derfor virke overraskende, at Christian Schluender, Senior Vice President for Harman Kardons globale designstudier, sammenligner firmaets højtalere med møbler.

”Vi kigger ikke på trends, men på bevægelser. Det er mere som et møbel, hvor vi ser på den lange bane. Der er jo ikke nogen, der skifter deres møbler ud hvert halve år," siger han til Computerworld.

For det hæderkronede lydfirmas design-boss handler det om at se ud over i dag og i morgen:

"Udfordringen er, at når du taler med brugere, så fokuserer de på nu og her. Spørger vi dem om, hvad de vil have, så svarer de på, hvad de har brug for i morgen baseret på, hvad de ikke har i dag.”

Det fortæller Christian Schluender, da Computerworld mødte ham i Schweiz i forbindelse med lanceringen af de tre nye højttalere Aura Studio 4, Go + Play 3 og den lille bærbare Luna.

Det er høtjtalere i prislaget mellem 1.400 kroner og 3.000 kroner og derfor lige lidt over impulskøb, men stadig uden, at det stikker helt af.

Og netop det prispunkt er ikke tilfældigt:

”Det ville være supernemt at designe noget, som koster 2.000 dollars. Men når vi ser på et produkt, så ved vi, hvad det såkaldte sweet spot er for designsproget," siger Christian Schluender.

"Vi bruger måske et dyrt og eksklusivt stof. Men på grund af vores størrelse kan vi lave storkøb og bestille det helt specifikke produkt vi har brug for hos underleverandører," fortæller Christian Schluender.

Han gør det også klar, at der typisk sker rigtigt mange iterationer, før balancen mellem pris, funktioner og kvalitet er på plads.

Langt perspektiv

Selv om markedet for forbrugerelektronik ofte er drevet af hypes som 3D eller bøjede skærme, så er Harman Kardons perspektiv, ifølge Christian Schluender, længere:

”Når du designer efter det nyeste nye, så skal du komme op med et nyt produkt hver halve år. Derfor er din design-cyklus typisk på 18 måneder," siger han.

"Men arbejder du med bevægelser i stedet for trends, som vi gør, så bruger du mere tid i udviklingsprocessen. Den tid bliver især brugt i akustik-laboratoriet. Vi designer vores enheder til at stå i dit hjem i fem eller 10 år. For at det kan ske, så skal enheden være relevant. Derfor er der rigtigt meget frem og tilbage for at få det helt rigtigt," siger han.

"At lancere tre enheder på én gang en stor ting for os - det har taget år at komme hertil.”, slutter Christian Schluender.

Computerworld var inviteret til Montreux af Harman Kardon. Læs mere om Computerworld og rejser her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo