Morgen-briefing: 400 millioner kroners investering i online markedsplads for elektronik-genanvendelse / EG køber Groupcare / Dansker udnævnes til præsident for europæisk risikostyringssammenslutning

400 millioner kroners investering i online markedsplads for elektronik-genanvendelse. EG køber Groupcare. Dansker udnævnes til præsident for europæisk risikostyringssammenslutning. Iranske hackere går efter israelske skoler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen. Onsdag. Morgenoverblik.

Ditte Vinterberg Weng på knapperne.

God fornøjelse:

400 millioner kroners investering i online markedsplads for elektronik-genanvendelse

Den digitale markedsplads for genanvendt elektronik, Refurbed, har fået en Serie C-investering på 403 millioner kroner.

Investeringen vil Refurbed blandt andet bruge på at fordoble aktiviteten på virksomhedens kernemarkeder - herunder det danske marked.

Den østrigske virksomhed indtog det danske marked i august sidste år, og er den hurtigst voksende markedsplatform for genanvendt elektronik i Europa.

"Denne milepæl markerer ikke kun det hårde og målrettede arbejde, vi udfører i Refurbed, men signalerer også det bredere markeds skifte mod at omfavne bæredygtighed i forbrugernes valg. Den skalerbare forretningsmodel i Refurbed gør det muligt for os både at vokse rentabelt og gøre forbruget mere bæredygtigt – en win-win for os og miljøet," siger Peter Windischhofer, der er co-founder og CEO i Refurbed.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse til Computerworld.

EG køber Groupcare

Softwareleverandøren EG annoncerer nu, at selskabet opkøber Groupcare, som er leverandør af en specialiseret digital medlemsløsning.

Groupcare løsning er lavet til at lette håndteringen af medlems- og kursusdata samt økonomi for både mindre og større organisationer. Softwaren bruges i dag af en række betydelige organisationer og foreninger i Danmark, Sverige og Norge.

Opkøbet er et led i at styrke EGs position i branchen, og gøre sig mere attraktiv for nye kunder.

"Groupcares platform bygger på den nyeste fremtidssikrede teknologi med integrationer og giver organisationerne et robust datagrundlag. En meget brugervenlig løsning, der håndterer al data på en enkel måde, og gør det nemt at være frivillig i en forening. Jeg er meget glad for at byde Groupcares 23 medarbejdere velkommen i EG", siger Frank Kragelund Hansen, Senior Vice President i EG.

Det skriver EG i en pressemeddelelse til Computerworld.

Dansker udnævnes til præsident for europæisk risikostyringssammenslutning

Charlotte Hedemark har som en første dansker overtaget den prestigefyldte rolle som Præsident for The Federation of European Risk Management Associations (FERMA).

FERMA er en sammenslutning af europæiske risikostyringsorganisationer, og repræsenterer dermed 22 risikostyringsforeninger i 21 europæiske lande.

Charlotte Hedemark arbejder til dagligt hos softwareleverandøren SAP som Risk Management Expert, og hun tiltrådte den nye rolle 16. oktober.

Om sin nye rolle, siger hun:

"I en verden, hvor usikkerhed er i højsædet, er risikostyring ikke blot en god praksis – det er en afgørende faktor for virksomheder, der ønsker vækst og udvikling. Hos FERMA kommer vi derfor til at fokusere på 3 områder: Connect, Influence og Empower, og det gør vi, fordi riskostyring er mere relevant end nogensinde før."

Det skriver SAP på sin hjemmeside.

Iranske hackere går efter israelske skoler

Krigen i Mellemøsten foregår ikke kun på landjorden, men også i cyberspace hvor flere aktører blander sig.

Researchgruppen Unit 42 fra cybersikkerhedsselskabet Palo Alto Networks har kortlagt en række angreb foretaget af den iranskstøttede ATP-gruppe, Agonizing Serpens (Agrius), som benytter sig af de særligt destruktive ”wiper” og falske ransomware-angreb, og som primært angriber israelske organisationer på tværs af kloden – og særligt israelske skoler og uddannelsesinstitutioner.

Angrebene går ud på at stjæle sensitive data fra skole og uddannelsesstederne, herunder persondata samt ”Intellectual property,” altså forretnings- eller forskningskritisk data, og som efterfølgende lækkes til offentligheden via sociale medier eller Telegram for at skade organisationerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S