Berygtet botnet bag 700.000 inficerede computere ser ud til at være genopstået fra de døde

Mange troede, at det berygtede botnet Qakbot var fortid. Men nu tyder det på, at botnettet er genopstået fra de døde.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Det berygtede botnet Qakbot, der gennem tiden har inficeret mere end 700.000 computere, blev i august i år slået tilbage ved en stor politiaktion, hvor det amerikanske forbundspoliti FBI slog til.

Her blev det oplyst, at man havde nedlagt botnettet med tilhørende malware og infrastruktur.

FBI gennemførte aktionen, der havde fået navnet 'Duck Hunt', sammen med myndigheder i Frankrig, Tyskland, Holland, Storbritannien, Rumænien og Letland og beslaglagde i den forbindelse 52 servere.

Men nu lader det altså til, at botnettet er ved at genopstå fra de døde.

Det oplyser Microsofts Threat Intelligence Team på det sociale medie X (tidligere Twitter).

Forsøger at genopbygge botnettet

Ifølge Microsofts sikkerhedsteam har cyberkriminelle i cirka en uge forsøgt at inficere deres ofres computere med Qakbot-software ved hjælp af phishing-mails for at genopbygge botnettet.

Ifølge Microsoft indeholder phishing-mailsne, der forsøger at genaktivere Qakbot-netværket, et manipuleret PDF-vedhæftning. En medarbejder i den amerikanske skattemyndighed IRS angives som afsender.

De første modtagere var hovedsageligt fra hotel- og restaurantbranchen.

Ifølge Threat Intelligence Team indeholder PDF-filerne en URL, der downloader en signeret Windows Installer som en .msi-fil. Når den eksekveres, udfører den en .dll-bibliotek, der indeholder Qakbot-koden.

Tidsstempler i skadekoden tyder på, at skadeprogrammet blev oprettet den 11. december og derfor var helt nyt og ikke identificerbart af antivirussoftware i starten af kampagnen.

Russisk oprindelse

Sikkerhedsanalytiker vurderer, at Qakbot stammer fra Rusland, og at botnettet er blevet brugt til ransomware-angreb, der har ramt erhvervsdrivende, sundhedsvæsenet samt offentlige myndigheder og forårsaget skade for millioner af dollar.

Det vurderes, at Qakbots bagmænd i alt har modtaget løsepenge fra ransomware-ofre for tæt på 400 millioner kroner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S