Berygtet botnet bag 700.000 inficerede computere ser ud til at være genopstået fra de døde

Mange troede, at det berygtede botnet Qakbot var fortid. Men nu tyder det på, at botnettet er genopstået fra de døde.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Det berygtede botnet Qakbot, der gennem tiden har inficeret mere end 700.000 computere, blev i august i år slået tilbage ved en stor politiaktion, hvor det amerikanske forbundspoliti FBI slog til.

Her blev det oplyst, at man havde nedlagt botnettet med tilhørende malware og infrastruktur.

FBI gennemførte aktionen, der havde fået navnet 'Duck Hunt', sammen med myndigheder i Frankrig, Tyskland, Holland, Storbritannien, Rumænien og Letland og beslaglagde i den forbindelse 52 servere.

Men nu lader det altså til, at botnettet er ved at genopstå fra de døde.

Det oplyser Microsofts Threat Intelligence Team på det sociale medie X (tidligere Twitter).

Forsøger at genopbygge botnettet

Ifølge Microsofts sikkerhedsteam har cyberkriminelle i cirka en uge forsøgt at inficere deres ofres computere med Qakbot-software ved hjælp af phishing-mails for at genopbygge botnettet.

Ifølge Microsoft indeholder phishing-mailsne, der forsøger at genaktivere Qakbot-netværket, et manipuleret PDF-vedhæftning. En medarbejder i den amerikanske skattemyndighed IRS angives som afsender.

De første modtagere var hovedsageligt fra hotel- og restaurantbranchen.

Ifølge Threat Intelligence Team indeholder PDF-filerne en URL, der downloader en signeret Windows Installer som en .msi-fil. Når den eksekveres, udfører den en .dll-bibliotek, der indeholder Qakbot-koden.

Tidsstempler i skadekoden tyder på, at skadeprogrammet blev oprettet den 11. december og derfor var helt nyt og ikke identificerbart af antivirussoftware i starten af kampagnen.

Russisk oprindelse

Sikkerhedsanalytiker vurderer, at Qakbot stammer fra Rusland, og at botnettet er blevet brugt til ransomware-angreb, der har ramt erhvervsdrivende, sundhedsvæsenet samt offentlige myndigheder og forårsaget skade for millioner af dollar.

Det vurderes, at Qakbots bagmænd i alt har modtaget løsepenge fra ransomware-ofre for tæt på 400 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job