Berygtet botnet bag 700.000 inficerede computere ser ud til at være genopstået fra de døde

Mange troede, at det berygtede botnet Qakbot var fortid. Men nu tyder det på, at botnettet er genopstået fra de døde.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Det berygtede botnet Qakbot, der gennem tiden har inficeret mere end 700.000 computere, blev i august i år slået tilbage ved en stor politiaktion, hvor det amerikanske forbundspoliti FBI slog til.

Her blev det oplyst, at man havde nedlagt botnettet med tilhørende malware og infrastruktur.

FBI gennemførte aktionen, der havde fået navnet 'Duck Hunt', sammen med myndigheder i Frankrig, Tyskland, Holland, Storbritannien, Rumænien og Letland og beslaglagde i den forbindelse 52 servere.

Men nu lader det altså til, at botnettet er ved at genopstå fra de døde.

Det oplyser Microsofts Threat Intelligence Team på det sociale medie X (tidligere Twitter).

Forsøger at genopbygge botnettet

Ifølge Microsofts sikkerhedsteam har cyberkriminelle i cirka en uge forsøgt at inficere deres ofres computere med Qakbot-software ved hjælp af phishing-mails for at genopbygge botnettet.

Ifølge Microsoft indeholder phishing-mailsne, der forsøger at genaktivere Qakbot-netværket, et manipuleret PDF-vedhæftning. En medarbejder i den amerikanske skattemyndighed IRS angives som afsender.

De første modtagere var hovedsageligt fra hotel- og restaurantbranchen.

Ifølge Threat Intelligence Team indeholder PDF-filerne en URL, der downloader en signeret Windows Installer som en .msi-fil. Når den eksekveres, udfører den en .dll-bibliotek, der indeholder Qakbot-koden.

Tidsstempler i skadekoden tyder på, at skadeprogrammet blev oprettet den 11. december og derfor var helt nyt og ikke identificerbart af antivirussoftware i starten af kampagnen.

Russisk oprindelse

Sikkerhedsanalytiker vurderer, at Qakbot stammer fra Rusland, og at botnettet er blevet brugt til ransomware-angreb, der har ramt erhvervsdrivende, sundhedsvæsenet samt offentlige myndigheder og forårsaget skade for millioner af dollar.

Det vurderes, at Qakbots bagmænd i alt har modtaget løsepenge fra ransomware-ofre for tæt på 400 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura