Berygtet botnet bag 700.000 inficerede computere ser ud til at være genopstået fra de døde

Mange troede, at det berygtede botnet Qakbot var fortid. Men nu tyder det på, at botnettet er genopstået fra de døde.

Artikel top billede

(Foto: Kagenmi / Kagenmi)

Det berygtede botnet Qakbot, der gennem tiden har inficeret mere end 700.000 computere, blev i august i år slået tilbage ved en stor politiaktion, hvor det amerikanske forbundspoliti FBI slog til.

Her blev det oplyst, at man havde nedlagt botnettet med tilhørende malware og infrastruktur.

FBI gennemførte aktionen, der havde fået navnet 'Duck Hunt', sammen med myndigheder i Frankrig, Tyskland, Holland, Storbritannien, Rumænien og Letland og beslaglagde i den forbindelse 52 servere.

Men nu lader det altså til, at botnettet er ved at genopstå fra de døde.

Det oplyser Microsofts Threat Intelligence Team på det sociale medie X (tidligere Twitter).

Forsøger at genopbygge botnettet

Ifølge Microsofts sikkerhedsteam har cyberkriminelle i cirka en uge forsøgt at inficere deres ofres computere med Qakbot-software ved hjælp af phishing-mails for at genopbygge botnettet.

Ifølge Microsoft indeholder phishing-mailsne, der forsøger at genaktivere Qakbot-netværket, et manipuleret PDF-vedhæftning. En medarbejder i den amerikanske skattemyndighed IRS angives som afsender.

De første modtagere var hovedsageligt fra hotel- og restaurantbranchen.

Ifølge Threat Intelligence Team indeholder PDF-filerne en URL, der downloader en signeret Windows Installer som en .msi-fil. Når den eksekveres, udfører den en .dll-bibliotek, der indeholder Qakbot-koden.

Tidsstempler i skadekoden tyder på, at skadeprogrammet blev oprettet den 11. december og derfor var helt nyt og ikke identificerbart af antivirussoftware i starten af kampagnen.

Russisk oprindelse

Sikkerhedsanalytiker vurderer, at Qakbot stammer fra Rusland, og at botnettet er blevet brugt til ransomware-angreb, der har ramt erhvervsdrivende, sundhedsvæsenet samt offentlige myndigheder og forårsaget skade for millioner af dollar.

Det vurderes, at Qakbots bagmænd i alt har modtaget løsepenge fra ransomware-ofre for tæt på 400 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS