Parkeringsappen EasyPark ramt af kæmpe hackerangreb: Kundedata lækket

For 12 dage siden blev EasyPark, der har mere end 450.000 brugere, ramt af et hackerangreb. Først i dag går selskabet ud og informere de brugere, som ikke selv har åbnet EasyPark-appen eller været forbi deres hjemmeside – og at deres kundedata i øvrig kan være blevet lækket.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto: Easypark / Thomas Møgelbjerg)

Opdateret 2. januar med kommentarer fra Easypark nederst i artiklen.

Den 10. december blev Europas største parkeringsapp, EasyPark, ramt af et hackerangreb, der har resulteret i læk af ”ikke-følsomme kundedata.”

Det meddeler selskabet i dag, 22. december - 12 dage efter, at angrebet fandt sted.

De lækkede kundedata omfatter navn, telefonnummer, fysisk adresse og/eller e-mailadresse, ligesom enkelte cifre i det betalingskort, som EasyParks kunder har tilknyttet i appen, er tilgået af hackerne.

”Dog kan man ikke foretage betalinger med denne ufuldstændige information. Ingen kombination af disse data kan anvendes til at gennemføre betalinger," skriver EasyPark på sin hjemmeside.

De gør dog opmærksom på, at man bør være særlig opmærksom på phising – altså svindlere, der muligvis vil forsøge at kontakte de berørte kunder og lokke eksempelvis de resterende betalingsinformationer ud af kunderne.

Selskabet skriver desuden, at det ”har truffet de nødvendige foranstaltninger for at beskytte vores kunder,” ligesom det har underettet de relevante myndigheder.

Da EasyPark har hovedkontor i Sverige, har selskabet kontaktet den svenske databeskyttelsesmyndighed.

EasyPark, der har mere end 450.000 kunder på tværs af Europa, meddeler, at både interne og eksterne sikkerhedseksperter er tilknyttet, og at de ”arbejder hårdt for at sikre at effektiv sikkerhed og beskyttelse af brugernes private oplysninger.”

Kunder, der er berørt af hackerangrebet, vil løbende blive kontaktet. Du kan åbne EasyPark-appen for at se, om du er berørt af angrebet, skriver selskabet.

”Vi forstår de bekymringer, som datalækket kan skabe. Vi beklager det, der er sket, og vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at rette op på det.”

Hackerne har ikke tilgået data om parkeringer vedrørende placering, køretøjsregistrering eller parkeringssessioner.

EasyPark har efterfølgende rakt ud til Computerworld med en kommentar om, at de offentliggjorde datalækket til deres brugere gennem EasyPark-appen og på deres hjemmeside 14. december - altså fire dage efter ransomware-angrebet.

22 december - hvor denne artikel kom ud - blev alle brugere kontaktet direkte på SMS eller e-mail, hvis de endnu ikke havde åbnet beskeden i app'en.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S