Kommune ramt af hackerangreb lillejuleaften: Kæmper stadig for at genoprette sin it

Det har været en hård start på året for Härjedalen Kommune, der endnu er påvirket af det hackerangreb, som kommunens hjemmepleje opdagede tidligt om morgenen 23. december.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Jul, nytår og indgangen til 2024 har været umådelig besværlig for borgere og medarbejdere i Härjedalen Kommune i det centrale Sverige.

Her kunne hjemmeplejen tidligt om morgenen 23. december konstatere, at kommunen var ramt af et hackerangreb.

Siden har store dele kommunens it-selskaber været fastlåste, løn- og betalingssystemerne er utilgængelige, og kommunens hjemmeside er fortsat nede.

Særligt ældreplejen har været påvirket af hackerangrebet, da kommunen ikke har kunnet få adgang til vigtige oplysninger i borgernes digitale journaler, ligesom det ikke har været muligt at se, hvilke borgere sundhedspersonalet skulle besøge, og hvilke indsatser borgerne havde brug for.

”Det er et spørgsmål om liv og helbred," sagde kommunaldirektør i Härjedalen Kommune. Gunnel Gyllander, til Aftonbladet kort før nytår.

Kommunens egne teknikere og eksterne konsulenter har siden arbejdet i døgndrift.

Og selvom kommunen fredag meddelte, at it-systemerne så småt er ved at komme op at køre, er der stadig meget arbejde forude.

Borgerne i kommunen er fortsat påvirket, fordi det stort set er umuligt at få svar på deres digitale henvendelser, da hverken e-tjenester eller e-mail fungerer.

I sidste uge kom det desuden frem, at hackergruppen bag angrebet har skaffet sig adgang til data og oplysninger fra kommunens systemer – det er dog endnu uklart hvilke data, der præcist er tale om.

Men ifølge mediet Computer Sweden, kan der være tale om personoplysninger.

Kræver løsesum

Härjedalen Kommune har endnu ikke delt nogen detaljer om, hvem hackerne er, men det er tidligere beskrevet, at hackergruppen kræver en løsesum for at frigøre it-systemerne samt de data og oplysninger, gruppen skulle være i besiddelse af.

"Kommunen vil ikke gå med til kravene," siger Gunnel Gyllander til lokalmediet Länstidningen Östersund.

Målet er, at den svenske kommune snart vil kunne levere de offentlige ydelser til dens borgere, som de normalt tilbyder.

Men det er endnu for tidligt at sige, hvornår systemerne vil fungere som normalt igen.

"For nogle år siden blev Kalix kommune ramt af et lignende angreb. Der tog det flere måneder, før alle systemer var oppe at køre igen. Så det kan også tage flere måneder for os," sagde Gunnel Gyllander i føromtalte interview i Aftonbladet kort før nytår.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S