Derfor bider vi så tit svindlernes digitale maddinger

Social Engineering er det værktøj, der får os til at hoppe på svindlernes krog, når hjemmesiden eller sms’en tilpas troværdig ud, og denne bog forklarer hvordan det fungerer.

Artikel top billede

Alle kender én, som kender én, der blev snydt, så vandet drev, for i det digitale hav ligger snyderne på lur, og de kender os bedre, end vi tror.

Lokkemaden kan være links i en mail fra SKAT, en sød sms fra ukrainske Ivanka eller trusler om kaos i netbanken, hvis vi ikke straks sender kortnummeret på vores Mastercard Platinum. Helst asap.

Ikke alt, der blinker, er værd at bide på, og vi ved det godt. Fupnumre som phishing er bare blevet så snedigt designet.

Især når den luskede madding er skabt ved hjælp af social engineering, forklarer Roger A. Grimes i “Fighting Phishing: Everything You Can Do to Fight Social Engineering and Phishing”.

Grimes er tilknyttet det internationale antiphishing-firma, KnowBe4, Inc. Han er fortaler for strategien med et flerstrenget digitalt forsvar.

Social engineering handler nemlig om meget andet end at strikke scammer-software sammen. Det handler også om at trykke på de helt rigtige knapper inde i os. Ofte panikknappen.

Vi reagerer, når vi får en mail fra ”SKAT” om økonomisk bål og brand, medmindre vi klikker på linket for at rette fejlen i årets selvangivelse. Andre knapper kan aktivere vores begær, lyst eller nysgerrighed.

Når hackerne er løs i det digitale privatliv eller på arbejdet, begynder problemerne. Vi bliver personlig afpresset (”vi ved, du har kigget på tvivlsom porno!”) eller er ofre for ransomware, der låser hele firmaets server.

Fighting Phishing er ment som en manual for både private læsere og it-professionelle. Grimes giver bud på politikker, undervisning og strategier, som bør overvejes i forsvaret mod phishing.

I sidste ende er vi hverdagsmennesker, som alle kan begå fejl, og de fleste har nok været tæt på at klikke på linket om ventende pakker eller et tilgodehavende fra Sygeforsikringen ”Danmark”.

Titel: Fighting Phishing: Everything You Can Do to Fight Social Engineering and Phishing

Forfatter: Roger A. Grimes

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Geoinfo

    Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

    GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,