Derfor bider vi så tit svindlernes digitale maddinger

Social Engineering er det værktøj, der får os til at hoppe på svindlernes krog, når hjemmesiden eller sms’en tilpas troværdig ud, og denne bog forklarer hvordan det fungerer.

Artikel top billede

Alle kender én, som kender én, der blev snydt, så vandet drev, for i det digitale hav ligger snyderne på lur, og de kender os bedre, end vi tror.

Lokkemaden kan være links i en mail fra SKAT, en sød sms fra ukrainske Ivanka eller trusler om kaos i netbanken, hvis vi ikke straks sender kortnummeret på vores Mastercard Platinum. Helst asap.

Ikke alt, der blinker, er værd at bide på, og vi ved det godt. Fupnumre som phishing er bare blevet så snedigt designet.

Især når den luskede madding er skabt ved hjælp af social engineering, forklarer Roger A. Grimes i “Fighting Phishing: Everything You Can Do to Fight Social Engineering and Phishing”.

Grimes er tilknyttet det internationale antiphishing-firma, KnowBe4, Inc. Han er fortaler for strategien med et flerstrenget digitalt forsvar.

Social engineering handler nemlig om meget andet end at strikke scammer-software sammen. Det handler også om at trykke på de helt rigtige knapper inde i os. Ofte panikknappen.

Vi reagerer, når vi får en mail fra ”SKAT” om økonomisk bål og brand, medmindre vi klikker på linket for at rette fejlen i årets selvangivelse. Andre knapper kan aktivere vores begær, lyst eller nysgerrighed.

Når hackerne er løs i det digitale privatliv eller på arbejdet, begynder problemerne. Vi bliver personlig afpresset (”vi ved, du har kigget på tvivlsom porno!”) eller er ofre for ransomware, der låser hele firmaets server.

Fighting Phishing er ment som en manual for både private læsere og it-professionelle. Grimes giver bud på politikker, undervisning og strategier, som bør overvejes i forsvaret mod phishing.

I sidste ende er vi hverdagsmennesker, som alle kan begå fejl, og de fleste har nok været tæt på at klikke på linket om ventende pakker eller et tilgodehavende fra Sygeforsikringen ”Danmark”.

Titel: Fighting Phishing: Everything You Can Do to Fight Social Engineering and Phishing

Forfatter: Roger A. Grimes

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job