Hackere har i månedsvis angrebet Check Points VPN-løsninger: Kommer nu med opfordring til kunder

It-sikkerhedsselskabet råder blandt andet sine kunder til at deaktivere lokale konti, der ikke bruges til forretningsformål.

Artikel top billede

(Foto: Stefan Coders/Pixabay)

It-sikkerhedsgiganten Check Point rapporterer, at hackere i løbet af de seneste måneder har intensiveret deres forsøg på at angribe selskabets VPN-løsninger via en nyopdaget sårbarhed.

”Vi arbejder sammen med de kunder, som, vi mener, er berørt om at afhjælpe situationen. Check Points netværk er ikke påvirket af dette,” skriver Check Point på sin hjemmeside.

”Sårbarheden gør det potentielt muligt for en angriber at læse visse oplysninger på internetforbundne gateways med aktiveret VPN-fjernadgang eller mobiladgang,” står der fortsat.

Især konti, der kun er beskyttet af adgangskoder, er i fare, så kunderne rådes til at supplere med certifikater eller lignende autentificeringsløsninger.

Desuden opfordrer Check Point administratorer til at deaktivere lokale konti, som ikke bruges til forretningsformål, da de kan bruges til at komme ind på netværket.

Check Point har også udsendt en såkaldt hotfix til Security Gateway, som blokerer for lokale konti, der kun bruger adgangskoder. Det skriver ComputerSweden.

It-sikkerhedsselskabet gjorde første gang opmærksom på sårbarheden i mandags – 27. maj. Efterfølgende udgav Check Point en løsning, som forhindrer forsøg på at udnytte denne sårbarhed.

”For at være sikker bør kunderne følge disse enkle instruktioner for at implementere den medfølgende løsning,” melder selskabet yderligere på sin hjemmeside.

Check Point skriver, at de forsøg på angreb, de indtil videre har analyseret, har været fokuseret på fjernadgangsscenarier med gamle lokale konti med ikke-anbefalet password-only-autentificering:

”I løbet af de sidste par måneder har vi observeret en øget interesse fra ondsindede grupper i at udnytte VPN-miljøer med fjernadgang som et indgangspunkt og en angrebsvektor i virksomheder.”

”Angribere er motiverede for at få adgang til organisationer via fjernadgang, så de kan forsøge at opdage relevante virksomhedsaktiver og brugere og søge efter sårbarheder for at opnå vedholdenhed på vigtige virksomhedsaktiver.”

Seks opfordringer til sikker VPN

I lyset af uvedkommendes stigende forsøg på at skaffe sig adgang til VPN'er hos Check Points kunder, opfordrer selskabet til at sikre ens VPN-sikkerhed ved at:

  • Tjekke, om du har lokale konti, om de er blevet brugt og af hvem.

  • Hvis du ikke bruger dem, er det bedst at deaktivere dem.

  • Hvis du har lokale konti, som du ønsker at bruge, og som kun er godkendt med adgangskode, skal du tilføje endnu et lag af godkendelse (for eksempel certifikater) for at øge it-sikkerheden i dit miljø.

  • Hvis du er Check Point-kunde, skal du som sagt implementere vores løsning på dine Security Gateways. Det vil automatisk forhindre uautoriseret adgang til dine VPN'er fra lokale konti med en autentificeringsmetode, der kun omfatter adgangskode.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil