Efter 38 år sælger Kim Hellum sit livsværk Nextway: ”En drøm, der går i opfyldelse”

"Som grundlægger af Nextway — for næsten fire årtier siden — er jeg virkelig glad og stolt over at se mit 'førstefødte' i disse nye rammer," siger Kim Hellum, grundlægger af Nextway, der nu sælger majoriteten af selskabet til Main Capital Partners.

Artikel top billede

Fra venstre til højre: Thomas Hougaard-Enevoldsen, CEO og Kim Hellum, grundlægger og nuværende CTO i Nextway. (Foto: Nextway)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Vil være den førende i Europa med ny pengetank i ryggen
  • "Opkøbet giver os ekstra muskler"
  • Main vil forbedre Nextways produkter og træde ind på nye markeder
496
2:30 min
14. december 1985 registrerede Kim Hellum Nextway i det danske virksomhedsregister.

Lige siden har Kim Hellum siddet på langt størstedelen af ejerandelene i det selskab, han stiftede for næsten fire årtier siden, og som i dag har vokset sig til en stor europæisk leverandør af ECM-systemer og automatiserings-software med over 3.000 globale kunder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos