Datatilsynet kalder ansigtsgenkendelse "meget indgribende" - men tre af fire borgere er trygge ved at lade politiet bruge teknologien

Mens Datatilsynet stiller spørgsmål til Rigspolitiet, om det har tænkt over konsekvenserne ved brug af ansigts-genkendelse, er et stort flertal af europæiske borgere positive ved udsigten til, at teknologien kan forhindre kriminalitet.

Artikel top billede

(foto-collage)

Et flertal i Folketinget har besluttet at give politiet flere muligheder for at bruge ansigts-genkendelse til efterforskning.

Den beslutning er helt i tråd med, hvad borgerne i europæiske lande ønsker, viser en undersøgelse blandt 3.000 personer.

Undersøgelsen er foretaget af IE Universitetet i Madrid og viser, at 75 procent svarer ja til, at de støtter politiets og militærets brug af AI-teknologier såsom ansigts-genkendelse og biometriske data til overvågnings-formål.

Det skriver mediet CNBC.

Men mens den jævne borger tilsyneladende stiller sig positiv overfor øget overvågning, hvis det fører til mindre kriminalitet og øget tryghed i samfundet, vil Datatilsynet vide mere - blandt andet om Rigspolitiets overvejelser vedrørende reglerne om databeskyttelse.

"Datatilsynet er sat i verden for at sikre, at borgernes oplysninger bliver anvendt forsvarligt, og brug af ansigtsgenkendelse kan være et meget indgribende redskab. Nu er det politisk besluttet, at politiet skal have flere muligheder for at gøre brug af dette redskab, og så er det naturligt for os at forholde os til, om rammerne for brugen lever op til de gældende regler og krav," har Anders Aagaard, kontorchef i Datatilsynet, sagt i en meddelelse på tilsynets hjemmeside.

"Sjusk eller mangel på prioritering"

Ifølge ITWatch er det da også stadig uvist, hvordan politiet vil beskytte behandlingen af personoplysninger.

Mediet citerer ingeniørforeningen IDA, der har fået indsigt i et brev fra Rigspolitiet til Datatilsynet.

I brevet står, at Rigspolitiet ikke kan konkretisere, hvilke ”behandlings-aktiviteter, garantier, sikkerheds-foranstaltninger og mekanismer, der kan sikre beskyttelse af personoplysninger.”

Årsagen er, at man ikke har besluttet sig for, hvilket system man skal købe.

Rigspolitiet beretter desuden, at der endnu ikke er udarbejdet en risiko-analyse og en konsekvens-analyse.

”Ansigts-genkendelse er et indgribende værktøj. At Rigspolitiet ikke har lavet en risikovurdering endnu, vidner om sjusk eller mangel på prioritering,” siger Jørn Guldberg, der er ekspert i it-sikkerhed for IDA, til ITWatch.

Sager om vold og drab

Det var i begyndelsen af september, at dansk politi fik lov til fremover at anvende teknologier til ansigtsgenkendelse i sager vedrørende blandt andet personfarlig kriminalitet - altså eksempelvis vold, voldtægt og drab.

Regeringen, DF, SF, Konservative og Danmarksdemokraterne gav dengang grønt lys til anvendelsen af den omstridte teknologi.

Tilladelsen kom, efter at politiet overfor partierne præsenterede sit ønske om at anvende teknologierne i forbindelse med den verserende bandekrig.

For få uger siden udskrev Hollands Datamyndighed en bøde på en kvart milliard kroner til Clearview AI for ulovlig datahøst i forbindelse med ansigts-genkendelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S