Små kommuner betaler mest for fusioner

KMD's skæve prismodel er skyld i, at mindre kommuner skal betale mere per indbygger for datakonvertering end store kommuner ved sammenlægninger. Sådan lyder kritikken fra borgmester i Hedensted Kommune, Jørn Juhl Nielsen (S). Ifølge KMD afspejler prisforskellen de reelle omkostninger.

Små kommuner betaler målt per indbygger mere til KMD for konvertering af data og it-systemer end store kommuner.

Det viser beregninger, som Hedensted Kommune har foretaget ud fra KMD's prismodeller for it-sammenlægninger i forbindelse med kommunalreformen.

Beregningerne viser eksempelvis, at den store Esbjerg Kommune slipper billigere per indbygger end den lille Hedensted Kommune.

- KMD's model favoriserer større kommuner på bekostning af de mindre. For os er det uforståeligt, hvorfor vi skal betale mere per indbygger til KMD end vores større nabokommuner, siger borgmester Jørn Juhl Nielsen (S), Hedensted Kommune.

Ingen rabatter til de store

Hedensted Kommune fusionerer i forbindelse med kommunalreformen med nabokommunerne Juelsminde og Tørring-Uldum.

De tre nuværende kommuner har alle under 20.000 indbyggere, og set fra Hedensted er det her, at problemet opstår. KMD's prismodel for konvertering af data og it-løsninger tager nemlig udgangspunkt i indbyggertallene i de nuværende kommuner.

Op til 20.000 indbyggere betaler kommunerne selv 100 procent af udgifterne, mens der for de følgende 10.000 indbyggere betales 50 procent. Herefter falder betalingen yderligere, så kommunerne eksempelvis kun skal slippe 10 procent af udgifterne for det antal indbyggere, der ligger over 50.000.

Ifølge KMD skal det ikke opfattes som en rabat, at prisen per indbygger ændres efter de første 20.000 borgere.

Der er snarere tale om en ekstrabetaling, som de store kommuner betaler udover det grundbeløb, som de betaler i lighed med mindre kommuner op til 20.000 indbyggere.

- Prismodellen afspejler efter vores vurdering de reelle omkostninger ved sammenlægningerne, men vi er naturligvis parat til at diskutere prislogikken med de kommuner, der nu kritiserer den, siger KMD's kommunikationsdirektør Anders Rosbo.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse