Amazons ejere har tabt 650 milliarder kroner: Cloud-forretningen halter

Verdens tre største cloud-udbydere taber fart i slutningen af 2024, hvor kapacitetsproblemer truer væksten.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Amazons cloudforretning AWS er fortsat det primære vækstlokomotiv, som trækker væksten frem for den amerikanske e-handelsgigant.

Men vækstlokomotivet taber fart, og i kombination med lave forventninger til første kvartal af 2025 sendes Amazon-aktien ned med mere end fem procent i eftermarkedet. Det svarer til et fald i markedsværdi på 647 milliarder kroner.

Det går ellers godt for Amazon og AWS – men bare ikke godt nok, hvis man spørger investorerne.

For selvom cloudforretningen vokser med imponerende 19 procent i fjerde kvartal 2024, så oplever AWS – ligesom de to primære konkurrenter, Microsoft og Google – at cloud-forretningen vokser langsommere end tidligere.

Både Microsofts Azure og Google Cloud skuffede også i deres seneste kvartalsregnskaber, hvilket viser, at hele cloud-sektoren står over for udfordringer.

Ifølge Statista, der senest har opdateret tallene i tredje kvartal 2024, er Amazon fortsat verdens største cloududbyder med 31 procent af markedsandelene. Azure følger efter med 20 procent, mens Google Cloud ligger på tredjepladsen med 12 procent.

Kapacitetsproblemer bremser væksten

Udfordringerne skyldes primært én ting: kapacitetsproblemer.

Amazon-CEO Andy Jassy forklarede på et investormøde, at manglende adgang til computerchips har begrænset AWS’ vækst:

"Vi kunne vokse hurtigere, hvis ikke det var for kapacitetsbegrænsningerne, som primært skyldes forsinkelser i leveringen af chips fra vores tredjepartsleverandører," sagde han ifølge Reuters.

Amazon forventer at øge sine kapitaludgifter markant fra 75 milliarder dollar i 2024 til 105 milliarder dollar i 2025, hvor størstedelen vil gå til AI-infrastruktur og datacentre.

Investorer reagerer negativt på svag vækstprognose

Ud over udfordringerne i cloud-sektoren har Amazon skuffet med sine forventninger til første kvartal af 2025.

Virksomheden forventer en omsætning på mellem 151 og 155 milliarder dollar, hvilket er under analytikernes gennemsnitsforventning på 158 milliarder dollar.

Amazon står samtidig over for øget konkurrence i AI-markedet fra den kinesiske startup DeepSeek, hvis AI-modeller har skabt uro blandt investorer.

DeepSeek har demonstreret, at det er muligt at bygge avancerede AI-modeller uden adgang til de dyreste chips, hvilket kan ændre konkurrencebilledet.

På trods af de negative reaktioner leverede Amazon stadig solide regnskabstal for fjerde kvartal med en samlet omsætning på 187,8 milliarder dollar – lidt over analytikernes forventning på 187,3 milliarder dollar.

AWS vil formentlig fortsat bære den fremtidige vækst i Amazon, men investorerne vil holde skarpt øje med, om de massive investeringer i datacentre og AI begynder at give et større afkast i 2025.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S