DeepSeek dumper sikkerhedstests med et brag

DeepSeek scorer katastrofalt dårligt i en række sikkerhedstests, der afslører massive sårbarheder. Eksperter advarer mod brug af modellen, mens flere myndigheder allerede enten har forbudt eller fraråder brugen af den.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

DeepSeek har på kort tid vakt opsigt i AI-verdenen med imponerende præstationer, hvor modellen er blevet beskrevet som en stærk konkurrent til både ChatGPT og Gemini.

Men nye tests viser, at modellen har massive sikkerhedsproblemer og scorer så dårligt i sikkerhedstest, at den bliver betegnet som en "Pandoras æske".

Det viser en ny rapport fra sikkerhedsfirmaet AppSoc, hvor modellen dumpede flere kritiske tests med et brag.

Disse resultater har ført til, at AppSoc tildelte DeepSeek en samlet risikoscore på 8,3 ud af 10, hvor 10 er det maksimale risikoniveau.

Kan misbruges til cyberkriminalitet

Ifølge rapporten er DeepSeek ekstremt sårbar over for jailbreaking-teknikker, hvilket gør det muligt at omgå modellens sikkerhedsbegrænsninger og manipulere dens output.

Forskere fra Palo Alto Networks har tidligere demonstreret, hvordan DeepSeek kunne narres til at generere instruktioner til at fremstille molotovcocktails samt skrive ondsindet kode.

Alligevel har Microsoft og andre techgiganter allerede integreret modellen i deres økosystemer, hvilket ifølge sikkerhedsfirmaet kan føre til alvorlige konsekvenser.

Testresultaterne har samtidig fået AppSoc til at advarer virksomheder mod at bruge DeepSeek til følsomme opgaver.

"DeepSeek-R1 bør ikke implementeres til nogen virksomhedsmæssige formål, især ikke dem, der involverer følsomme data eller intellektuel ejendom,” lyder det blandt andet fra Mali Gorantla, der er sikkerhedsforsker og medgrundlægger af AppSoc.

Frarådes og forbydes

De alvorlige sikkerhedsbrister har fået flere internationale myndigheder til at reagere.

Den italienske databeskyttelsesmyndighed har allerede forbudt DeepSeek, mens lignende restriktioner nu overvejes i andre lande.

I Danmark har Folketingets Præsidium frarådet politikere og ansatte at bruge den kinesiske chatbot DeepSeek.

Det sker på baggrund af et forsigtighedshensyn. Anbefalingen gælder for alle som har en mobil enhed, der er udleveret af Folketinget.

En af de store bekymringer er, at DeepSeeks servere ifølge dets egen privatlivspolitik er placeret i Kina, hvilket vækker alvorlige spørgsmål om datasikkerhed og compliance med europæisk lovgivning.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S