DeepSeek dumper sikkerhedstests med et brag

DeepSeek scorer katastrofalt dårligt i en række sikkerhedstests, der afslører massive sårbarheder. Eksperter advarer mod brug af modellen, mens flere myndigheder allerede enten har forbudt eller fraråder brugen af den.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

DeepSeek har på kort tid vakt opsigt i AI-verdenen med imponerende præstationer, hvor modellen er blevet beskrevet som en stærk konkurrent til både ChatGPT og Gemini.

Men nye tests viser, at modellen har massive sikkerhedsproblemer og scorer så dårligt i sikkerhedstest, at den bliver betegnet som en "Pandoras æske".

Det viser en ny rapport fra sikkerhedsfirmaet AppSoc, hvor modellen dumpede flere kritiske tests med et brag.

Disse resultater har ført til, at AppSoc tildelte DeepSeek en samlet risikoscore på 8,3 ud af 10, hvor 10 er det maksimale risikoniveau.

Kan misbruges til cyberkriminalitet

Ifølge rapporten er DeepSeek ekstremt sårbar over for jailbreaking-teknikker, hvilket gør det muligt at omgå modellens sikkerhedsbegrænsninger og manipulere dens output.

Forskere fra Palo Alto Networks har tidligere demonstreret, hvordan DeepSeek kunne narres til at generere instruktioner til at fremstille molotovcocktails samt skrive ondsindet kode.

Alligevel har Microsoft og andre techgiganter allerede integreret modellen i deres økosystemer, hvilket ifølge sikkerhedsfirmaet kan føre til alvorlige konsekvenser.

Testresultaterne har samtidig fået AppSoc til at advarer virksomheder mod at bruge DeepSeek til følsomme opgaver.

"DeepSeek-R1 bør ikke implementeres til nogen virksomhedsmæssige formål, især ikke dem, der involverer følsomme data eller intellektuel ejendom,” lyder det blandt andet fra Mali Gorantla, der er sikkerhedsforsker og medgrundlægger af AppSoc.

Frarådes og forbydes

De alvorlige sikkerhedsbrister har fået flere internationale myndigheder til at reagere.

Den italienske databeskyttelsesmyndighed har allerede forbudt DeepSeek, mens lignende restriktioner nu overvejes i andre lande.

I Danmark har Folketingets Præsidium frarådet politikere og ansatte at bruge den kinesiske chatbot DeepSeek.

Det sker på baggrund af et forsigtighedshensyn. Anbefalingen gælder for alle som har en mobil enhed, der er udleveret af Folketinget.

En af de store bekymringer er, at DeepSeeks servere ifølge dets egen privatlivspolitik er placeret i Kina, hvilket vækker alvorlige spørgsmål om datasikkerhed og compliance med europæisk lovgivning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse