DeepSeek dumper sikkerhedstests med et brag

DeepSeek scorer katastrofalt dårligt i en række sikkerhedstests, der afslører massive sårbarheder. Eksperter advarer mod brug af modellen, mens flere myndigheder allerede enten har forbudt eller fraråder brugen af den.

Artikel top billede

(Foto: Deepseek)

DeepSeek har på kort tid vakt opsigt i AI-verdenen med imponerende præstationer, hvor modellen er blevet beskrevet som en stærk konkurrent til både ChatGPT og Gemini.

Men nye tests viser, at modellen har massive sikkerhedsproblemer og scorer så dårligt i sikkerhedstest, at den bliver betegnet som en "Pandoras æske".

Det viser en ny rapport fra sikkerhedsfirmaet AppSoc, hvor modellen dumpede flere kritiske tests med et brag.

Disse resultater har ført til, at AppSoc tildelte DeepSeek en samlet risikoscore på 8,3 ud af 10, hvor 10 er det maksimale risikoniveau.

Kan misbruges til cyberkriminalitet

Ifølge rapporten er DeepSeek ekstremt sårbar over for jailbreaking-teknikker, hvilket gør det muligt at omgå modellens sikkerhedsbegrænsninger og manipulere dens output.

Forskere fra Palo Alto Networks har tidligere demonstreret, hvordan DeepSeek kunne narres til at generere instruktioner til at fremstille molotovcocktails samt skrive ondsindet kode.

Alligevel har Microsoft og andre techgiganter allerede integreret modellen i deres økosystemer, hvilket ifølge sikkerhedsfirmaet kan føre til alvorlige konsekvenser.

Testresultaterne har samtidig fået AppSoc til at advarer virksomheder mod at bruge DeepSeek til følsomme opgaver.

"DeepSeek-R1 bør ikke implementeres til nogen virksomhedsmæssige formål, især ikke dem, der involverer følsomme data eller intellektuel ejendom,” lyder det blandt andet fra Mali Gorantla, der er sikkerhedsforsker og medgrundlægger af AppSoc.

Frarådes og forbydes

De alvorlige sikkerhedsbrister har fået flere internationale myndigheder til at reagere.

Den italienske databeskyttelsesmyndighed har allerede forbudt DeepSeek, mens lignende restriktioner nu overvejes i andre lande.

I Danmark har Folketingets Præsidium frarådet politikere og ansatte at bruge den kinesiske chatbot DeepSeek.

Det sker på baggrund af et forsigtighedshensyn. Anbefalingen gælder for alle som har en mobil enhed, der er udleveret af Folketinget.

En af de store bekymringer er, at DeepSeeks servere ifølge dets egen privatlivspolitik er placeret i Kina, hvilket vækker alvorlige spørgsmål om datasikkerhed og compliance med europæisk lovgivning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura