Snart slut med al manuel indtastning af data i SAP-systemer: Vil være helt væk inden for to år

Manuel dataindtastning vil forsvinde fra SAP i 2027, lyder det fra direktøren.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kunstig intelligens og automatisering er brandvarme temaer blandt de store teknologivirksomheder.

Det kan inden længe føre til mange forandringer for SAP-kunder – i hvert fald ifølge SAP’s CEO, Christian Klein. Han mener, at manuel indtastning af data i SAP-systemer bliver automatiseret om to år.

SAP er på vej med Business Data Cloud, som han ser som en gamechanger.

Business Data Cloud, der blev lanceret i februar, er designet til at integrere og administrere både SAP-data og eksterne data, der ikke er lagret i SAP, for at forbedre AI og avanceret analyse.

SAP har indgået et partnerskab med Databricks for at muliggøre integration af tredjepartsdata, skriver vores søstermedie CIO.com.

"Databricks har den bedste teknologi inden for data engineering, og SAP har den bedste teknologi inden for mission-kritiske datastyringsplatforme, så vi så et perfekt synergipotentiale. Vi besluttede at samarbejde, da over 1.000 kunder allerede har kontaktet os om at udnytte de to virksomheders dataplatforme sammen," siger Christian Klein ifølge mediet.

SAP forventer, at Business Data Cloud vil gå videre end blot simpel dataintegration og i stedet danne fundamentet for selskabets AI-satsning.

"Mange virksomheder indser, at LLM alene ikke skaber tilstrækkelig værdi. Et stærkt datafundament er afgørende for at maksimere effekten af AI-adoption, og Business Data Cloud vil levere dette fundament."

Forretningsdata har også bidraget til at forbedre ydelsen af SAP’s AI-assistent Joule, der først blev lanceret i 2023.

Klein forudsiger, at "inden for de næste to år vil SAP-softwarebrugere ikke længere manuelt indtaste data, og alle opgaver vil blive behandlet med naturlige sprogkommandoer."

Han tilføjede, at "virksomheder, der har taget Joule i brug, vil opleve en produktivitetsstigning på mindst 30-40 procent."

Ifølge Christian Klein bruger 800 millioner mennesker verden over SAP’s cloud-baserede software, og SAP har analyseret deres adfærdsmønstre og tidsforbrug. Denne information er blevet anvendt i udviklingen af Joule for at reducere manuelt arbejde og identificere unødvendige opgaver.

"SAP har nu implementeret mere end 130 AI-use cases på tværs af sin portefølje, herunder HR, finans og forsyningskæde, alle bygget på en dataplatform med høj pålidelighed, der leverer næsten 100% præcise resultater," sagde CEO’en.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job