Vild kamp om AI-talenter: Lokker de bedste folk med lønpakker på op mod 650 millioner kroner

Facebook-stifteren Mark Zuckerberg har startet en krig om verdens bedste AI-talenter, og han tilbyder lønninger, hvor selv verdens bedste fodboldspillere har svært ved at følge med.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

650 millioner kroner.

Så stor er den lønpakke, som Mark Zuckerberg og Meta angiveligt har tilbudt nogle af OpenAIs mest talentfulde AI-forskere.

Det fortæller Sam Altman i en ny podcast med sin bror Jack Altman, skriver TechCrunch.

Her fortæller han også, at på trods af de svimlende store lønpakker har ingen af hans bedste folk valgt at acceptere tilbuddene.

“Meta er begyndt at komme med nogle kæmpe tilbud til ansatte på vores hold. Du ved, som 100 millioner dollars i sign-on-bonus – og endnu mere i års løn. Jeg er virkelig glad for, at i hvert fald indtil videre har ingen af vores bedste folk besluttet at tage imod tilbuddet,” siger Sam Altman i podcasten.

Få et skrivebord tæt på Zuckerberg

Ifølge TechCrunch har det længe været kendt, at Mark Zuckerberg og Meta har været yderst aggressive i deres rekruttering den seneste tid.

Mediet beskriver således, at Meta angiveligt også har tilbudt denne type svimlende lønpakker til folk fra Googles AI-division DeepMind.

Ud over lønpakken blev medarbejderne stillet i udsigt, at de ville få skrivebord i nærheden af Mark Zuckerberg og komme til at arbejde på et hold ledet af den tidligere topchef for Scale AI, Alexandr Wang.

Meta købte tidligere på denne måned 49 procent af Scale AI, og i den forbindelse rykkede Alexandr Wang til Meta.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS