Hundredevis af printer-modeller ramt af sårbarheder

En række sårbarheder i firmware på printere fra fem kendte producenter er blevet opdaget. Især et af disse sikkerhedshuller er alvorlige, da den ikke kan lukkes med en opdatering.

Artikel top billede

(Foto: Al Amin Mir / Unsplash)

Hundredvis af printer-modeller er ramt af en række sikkerhedshuller, der spænder fra problemer, der kan føre til simple nedbrud og til kritiske sikkerhedsbrud.

Og et af disse sikkerhedshuller kan ikke lukkes med en opdatering alene.

Det skriver Dark Reading på baggrund af en ny rapport fra sikkerhedsfirmaet Rapid7, der afslører otte forskellige sårbarheder i printere fra fem store producenter.

Kan få adgang via printerens serienummer

Det er især printergiganten Brother, der er i søgelyset.

Hele 689 forskellige modeller er berørt af en sårbarhed, som ifølge Rapid7 i praksis giver cyberkriminelle adgang til administrationsfunktioner alene ved at kende printerens serienummer.

Sårbarheden, der har fået CVE-nummeret CVE-2024-51978, gør det muligt at genskabe det fabriksindstillede administratoradgangskode, som er genereret på baggrund af serienummeret.

Det serienummer er i mange tilfælde let tilgængeligt, enten fysisk eller via netværket, og åbner dermed op for et alvorligt sikkerhedsbrud, hvis standardadgangskoden ikke er ændret.

Ifølge analysen har Brother indbygget en hardwarebaseret administratoradgangskode i printerne, som tidligere var skjult. Men nu, hvor koblingen til serienummeret er afdækket, kan det altså udnyttes direkte.

Det kritiske i denne sag er, at problemet ikke kan løses med en almindelig firmware-opdatering.

Det skyldes, at adgangskoden bliver genereret og lagret under selve produktionsprocessen, og derfor ikke kan ændres efterfølgende med software.

Brother har dog oplyst, at produktionen af nye printere er blevet ændret, så den type kode ikke længere indlejres i enheden.

Indtil videre er den eneste effektive løsning at ændre adgangskoden manuelt på hver enkelt printer. Det kan lyde som en simpel handling, men det kan også være krævende, hvis man har mange enheder i drift.

Flere producenter ramt

Brother er ikke den eneste producent, der er ramt af sårbarhederne.

Ifølge analysen er også printere fra Fujifilm (46 modeller), Konica Minolta (6 modeller), Ricoh (5 modeller) og Toshiba (2 modeller) påvirket, dog af andre og mindre alvorlige fejl.

Disse omfatter blandt andet såkaldte buffer overflows, denial-of-service-sårbarheder og mulighed for server-side request forgery (SSRF).

To af fejlene kan bruges til at få enheden til at gå ned, mens en anden potentielt tillader aflytning af legitimationsoplysninger til eksterne systemer som LDAP eller FTP, hvis en cyberkriminel i forvejen har adgang til netværket.

Opdateringer tilgængelige

De øvrige sårbarheder kan heldigvis lukkes med en firmware-opdatering.

Brother og de andre berørte producenter har allerede udgivet opdateringer og tekniske beskrivelser til de konkrete enheder.

På deres respektive hjemmesider kan administratorer finde vejledning og opdateringsfiler.

Men i tilfælde af CVE-2024-51978 må brugerne altså selv tage affære.

Der er i skrivende stund ingen rapporter om aktiv udnyttelse af fejlene, men sikkerhedseksperterne bag opfordrer til, at man ikke venter.

Ifølge analysen er der endnu ikke tegn på aktiv udnyttelse af sårbarhederne. Alligevel lyder opfordringen, at det er vigtigt at installere opdateringer, da de tekniske detaljer om sårbarhederne nu er offentligt tilgængelige.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S