Nu bliver dit ansigt scannet, når du går til fodbold: Superliga-klubber får grønt lys til ansigtsgenkendelse

Fremover kan dit ansigt blive scannet, analyseret og gemt, når du skal se fodboldkampe i den danske Superliga.

Artikel top billede

Tager du jævnligt ud for at se fodboldkampe i Superligaen?

Så skal du vænne dig til, at dit ansigt fremover kan blive scannet og gemt i fodboldklubbernes it-systemer.

Datatilsynet har i en ny afgørelse givet alle Superliga-klubber grønt lys til at benytte automatisk ansigtsgenkendelse ved afvikling af kampe – en teknologi, der indebærer behandling af biometriske data.

Afgørelsen følger en ansøgning fra Divisionsforeningen, som på vegne af klubberne i både Superligaen og 1. division ønskede at tage ansigtsgenkendelse i brug fra sæsonen 2025/2026.

Men det er kun klubberne i Superligaen, der får tilladelse.

Klubberne i 1. division får afslag, da behandlingen af følsomme persondata ifølge Datatilsynet ikke står i rimeligt forhold til formålet i de lavere rækker.

Formål: Stoppe karantænebrydere

Ifølge Datatilsynet skal den automatiske ansigtsgenkendelse bruges til at identificere personer med karantæner og håndhæve adgangsforbud til stadioner, hvilket er et problem, flere klubber tidligere har haft svært ved at løse.

Et centralt krav i tilladelsen er, at den kun gælder for klubber, der aktuelt spiller i Superligaen. Rykker en klub ned, bortfalder tilladelsen automatisk.

Datatilsynet oplyser desuden, at Brøndby IF og F.C. København ikke har fået nye tilladelser, da de allerede tidligere har fået godkendt brugen af ansigtsgenkendelse.

FCK fik sin endelige tilladelse i april.

Andre stadions må ikke anvende teknologien ved landskampe, medmindre der indsendes en ny ansøgning. Kun Parken og Brøndby Stadion har aktuelt tilladelse til biometrisk identifikation ved landskampe.

Kræver beskrivelser for dataopbevaring

Tilladelsen til Superliga-klubberne kommer med en række krav og forpligtelser.

Blandt andet skal klubberne udarbejde en konsekvensanalyse, før de tager teknologien i brug. Her skal de nøje beskrive, hvordan ansigtsdata indsamles, opbevares og beskyttes.

Datatilsynet gør også opmærksom på, at brug af kameraoptagelser til ansigtsgenkendelse kan være omfattet af tv-overvågningsloven. Derfor skal klubberne sikre, at de også overholder disse regler.

Du kan læse hele Datatilsynets afgørelse her.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision