Morgen-briefing: EM i cybersikkerhed afgøres i dag / Tech-professor: Europæiske banker risikerer at tabe kryptokapløbet / IBM indgår partnerskab med Anthropic

Morgen-briefing: EM i cybersikkerhed afgøres i dag. Tech-professor: Europæiske banker risikerer at tabe kryptokapløbet. IBM indgår partnerskab med Anthropic. SAP lancerer nye AI-agenter, og så er det i dag 33 år siden, at det første Mortal Kombat blev udgivet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Go’ morgen, venner

I dag er det onsdag 8. oktober, og her kommer endnu en frisk udgave af Computerworlds morgenbriefing.

Denne morgen er det igen Jacob Wittorff, der med nænsom hånd har udvalgt indholdet til dagens nyhedsoverblik.

Den første historie handler om det danske landshold.

Og nej, det er ikke herrelandsholdet i fodbold, som i morgen tørner ud mod Belarus i VM-kvalifikationen.

Der er derimod tale om et andet landshold, som allerede har kvalificeret sig til deres slutrunde.

EM i cybersikkerhed afgøres i dag

40 nationer dyster i øjeblikket om at vinde EM i cybersikkerhed, der i år bliver afholdt i den polske hovedstad Warszawa.

Her stiller Danmark med samlet set ti tastaturatleter, der efter sigende skulle være så skarpe, at de får selv Rasmus Højlunds aktuelle formkurve til at blegne ved sammenligning.

Computerworlds udsendte rapporter Frederik Therkildsen meddeler, at Danmark efter den første konkurrencedag ligger lunt i svinget på en samlet fjerdeplads.

Du kan følge den sidste og afgørende konkurrencedag på Computerworlds liveblog i løbet af dagen.

Tech-professor: Europæiske banker risikerer at tabe kryptokapløbet

Europæiske banker er kommet sent ud af starthullerne på kryptoområdet og risikerer nu at sakke bagud i forhold til udviklingen på det amerikanske marked.

Det vurderer Jan Damsgaard, professor i digitalisering ved CBS, i en artikel i Børsen.

“Der foregår en meget, meget hurtig udvikling i USA, hvor Europa er helt sat af. Det kan igen blive et af de områder, hvor der sker kæmpe teknologiske fremskridt, og så sidder Europa tilbage og råber op om, at amerikanske kryptogiganter dominerer det hele,” forklarer han til avisen.

Udtalelsen kommer efter, at Danske Bank som den første danske bank er trådt ind på kryptoscenen og sammen med otte andre europæiske banker har taget initiativ til at udvikle en fælles kryptovaluta.

IBM indgår partnerskab med Anthropic

I fremtiden bliver det muligt at bruge AI-selskabet Anthropics sprogmodel Claude i en række af IBM’s softwareprodukter.

Det har IBM netop oplyst i en pressemeddelelse, hvor selskaberne annoncerer et nyt strategisk partnerskab.

”Med dette partnerskab udvider vi vores softwareportefølje med avancerede AI-funktioner, samtidig med at vi bevarer den styring, sikkerhed og pålidelighed, som vores kunder forventer. Vi giver udviklingsteams AI, der passer til den måde, virksomheder arbejder på, og ikke eksperimentelle værktøjer, der skaber nye risici,” siger Dinesh Nirmal, seniorchef for softwareudvikling hos IBM.

I første omgang bliver Claude integreret i IBM’s udviklingsmiljø, hvor sprogmodellen allerede nu er gjort tilgængelig for udvalgte kunder.

SAP lancerer nye AI-agenter

Den tyske softwaregigant SAP lancerer nu en række nye AI-agenter, der bliver en del af selskabets forretningsplatform SAP Business Suite.

Agenterne er en del af AI-motoren Joule og er udviklet til at samarbejde med brugere inden for områder som økonomi, HR og supply chain.

Ifølge SAP skal agenterne gøre det lettere for virksomheder at kombinere data og processer på tværs af organisationen og dermed øge produktiviteten.

De nye agenter blev præsenteret ved konferencen SAP Connect, der i øjeblikket afholdes i Las Vegas.

Det er i dag 33 år siden, at Mortal Kombat fik premiere

Det populære og hårdslående videospil Mortal Kombat fik premiere i amerikanske spillehaller 8. oktober 1992.

De første år var spillet kun tilgængeligt som arkadespil, men det har siden bredt sig til en lang række platforme, herunder PlayStation, Nintendo, Xbox og mobile enheder.

Den seneste udgave af serien, Mortal Kombat: Onslaught, udkom i 2023, og spillet er i øvrigt også blevet filmatiseret.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job