Udstilling stiller skarpt på krigeren

I en tid med krig i Europa og øget militært beredskab spørger Krigsmuseets nye udstilling ”Kriger”, hvad det kræver af et menneske at beskytte et samfund.

Artikel top billede

(Foto: PR/Krigsmuseets)

Vi taler med rette meget om krudt, kugler og krig i disse år.

Den danske debat handler om alt fra udslidte kaserner og manglende ammunition til oprustning, Nato-forpligtelser og problemer med rekruttering.

Samtidig håber mange af os, at nogle andre tager sig af de helt konkrete konflikter.

Netop den dobbelthed sætter Krigsmuseets nye udstilling fingeren på: Vi ønsker fred, men forventer, at nogen er villige til at gå i krig for os.

Udstillingen ”Kriger”, der åbner 3. februar og er udviklet i samarbejde med Moesgaard Museum, undersøger, hvem de mennesker er.

Gennem fortællinger om en nutidig dansk soldat, en japansk samurai, en romersk legionær og en Sepik-kriger fra Papua Ny Guinea bliver publikum inviteret med på en rejse før, under og efter kamp.

Der er tale om fire vidt forskellige kulturer, men med samme grundlæggende vilkår: Mennesket skal overskride tabuet mod at slå ihjel for at udføre en rolle, som samfundet kræver.

Den moderne soldat får naturligt en særlig relevans. Danmark sender fortsat personel ud til internationale operationer, og debatten om forsvarsvilje er til tider intens, samtidig med at flere og flere melder sig til Hjemmeværnet.

Udstillingen undersøger dog ikke, hvad der er politisk rigtigt, men hvad det kræver af dem, der rent faktisk skal løfte opgaven.

Samtidig undersøger den, hvordan man vender tilbage til hverdagen, når man har gjort det, de fleste aldrig vil skulle konfrontere.

De historiske krigere fungerer som spejle: Samuraiens æreskodeks, legionærens disciplin og Sepik-krigerens rituelle status gør det tydeligt, at idealer og forventninger til krigeren har været forskellige gennem århundrederne.

Alligevel bliver det dog klart, at transformationen fra menneske til kriger er overraskende ens.

Og apropos transformationer så giver ”Kriger” også et indblik i, hvilke skader forskellige projektiler kan påføre krigerens krop, ligesom publikum får indblik i de fire krigeres våben.

Udstillingen er en aktuel påmindelse om, at selv i et moderne demokrati hviler friheden på skuldrene af mennesker, der skal kunne mere, end mange af os ønsker at tænke over til daglig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job