Vinderen er afsløret: Årets vigtigste person har designet den kunstige intelligens

Arkitekterne bag den kunstige intelligens er dem, der har haft største indflydelse på verden i løbet af det seneste år, mener Time Magazine.

Artikel top billede

(Foto: The White House)

Det amerikanske magasin Time udnævner hvert år årets person.

Prisen gives til de personer, der på godt og ondt har størst indflydelse på verdens gang i løbet af det seneste år.

I fjor var det Donald Trump, der netop havde genvundet præsidentposten i USA, mens det året før var megastjernen Taylor Swift.

Men nu har Time Magazine netop udnævnt årets person for 2025, og denne gang er prisen faldet på “arkitekterne bag kunstig intelligens”.

Time Magazines annoncering ledsages af en AI-genereret version af det ikoniske foto 'Lunch Atop a Skyscraper', hvor 11 bygningsarbejdere holder frokostpause på en stålbjælke højt hævet over Manhattan, mens opførelsen af Rockefeller Center er i gang.

I den nye version er bygningsarbejderne dog udskiftet med AI-milliardærer som Sam Altman, Jensen Huang, Mark Zuckerberg og Elon Musk.

Skelsættende år

Ifølge magasinet var 2025 året, hvor kunstig intelligens viste sit fulde potentiale, og det stod lysende klart, at menneskeheden nu er på vej ned ad en vej, hvorfra man ikke kan vende om.

I 2025 så vi også, hvordan de mest betydningsfulde folk i udviklingen af kunstig intelligens rykkede helt tæt på magten.

Pludselig blev de chips, som Nvidia og topchef Jensen Huang udvikler, et spørgsmål om national sikkerhed i USA, og allerede dagen efter at Donald Trump var blevet udnævnt til præsident, stod han på plænen foran Det Hvide Hus sammen med Sam Altman og Larry Ellison og annoncerede massive investeringer i datacentre og AI infrastruktur.

“Alle brancher har brug for det, alle virksomheder bruger det, og hver eneste nation får behov for at bygge det,” siger Jensen Huang til Time Magazine.

Nvidia har med sine chips leveret byggestenene til den kunstige intelligens, og ifølge Huang vil teknologien føre til øget værdiskabelse på hele kloden.

“Der er en tro på, at verdens samlede BNP har loft på 100 billioner dollar, men kunstig intelligens kommer til at betyde, at de 100 billioner bliver til 500 billioner”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

PensionDanmark

Automation Developer til Team Process Automation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S