Stor kunde frygtede at miste adgangen til centrale VMware-systemer: Nu indgår Broadcom en aftale

Broadcom har indgået et forlig med investeringsselskabet.

Artikel top billede

(Foto: BRIAN FRIEDMAN 2024 / BRIAN FRIEDMAN)

Tech-giganten Broadcom har fredag indgået et forlig i en retssag mod Fidelity Investments, efter investeringsselskabet havde påstået, at Broadcom truede med at afbryde Fidelitys adgang til software, der var centralt for investeringsselskabets finanssystemer.

Det skriver Reuters.

Kapitalforvalteren fra Boston har indgået forliget med Broadcom, efter tech-selskabet har lovet fortsat at levere tjenester til en af Fidelity Investments datterselskaber.

Forliget blev indgået ved retten i Massachusetts, USA.

"Broadcoms tjenester til Fidelity vil fortsætte uafbrudt, og der vil ikke være nogen indflydelse på Fidelitys forretningsdrift, kunder, medarbejdere eller forretningspartnere," meddeler Fidelity Investments til Reuters.

Aftalen kommer forud for en høring på baggrund af, at Fidelity Technology Group havde anmodet retten om et forbud, der ville forhindre Broadcom i at opsige Fidelitys adgang til systemerne.

Ifølge mediet drejer det sig om virtualiseringssoftware fra VMware, som Broadcom købte i 2023.

Fidelity har brugt denne VMware-software siden 2005 til at oprette, hoste og administrere virtuelle servere på sine fysiske servere.

Efter Broadcoms opkøb af VMware har den nye ejer gennemført betydelige ændringer i VMwares licenser, produkter, kundeaftaler og priser – blandt meget andet.

Da Fidelity forsøgte at forny sit softwareabonnement, nægtede Broadcom ifølge kapitalforvalteren at respektere Fidelitys kontraktmæssige ret til fornyelse, som var i henhold til den tidligere kontrakt indgået med VMware før opkøbet.

I stedet ville Broadcom have, at Fidelity skulle købe en ny produktpakke. Nu er det endt med et forlig.

Det fremgår ikke, hvad forliget konkret indebærer udover, at Fidelity fortsat kan bruge sine systemer.

Broadcom har ikke villet kommentere Reuters-historien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS