Google Cloud mister sin danske landechef: Peter Harden stopper efter næsten syv år

Efter syv år i spidsen for Google Cloud i Danmark stopper Peter Bjerregaard Harden og varsler nyt job fra maj.

Artikel top billede

Peter Bjerregaard Harden stopper som landechef i Googles danske cloud-forretning. (Foto: Google)

Efter knap syv år i spidsen for Google Cloud i Danmark takker landechef Peter Bjerregaard Harden nu af.

“Efter næsten syv fantastiske og intense år er det tid for mig at sige farvel til Google Cloud,” skriver han i et opslag på LinkedIn.

Peter Harden tilføjer, at det har været et privilegium at lede Googles cloud-rejse i Danmark og ”at udvikle det fra en ambitiøs udfordrer til en markedsledende strategisk partner for nogle af Danmarks mest ikoniske virksomheder.”

Han løfter desuden sløret for, at han fra 1. maj åbner døren til et nyt ”spændende kapitel,” som han dog ikke afslører indholdet af. Indtil da tager han en kort pause, skriver han.

Google Danmark oplyser til Computerworld, at man ikke har fundet en stedfortrædder til Peter Harden.

Microsoft-veteranen, der skiftede til Google

Peter Bjerregaard Harden blev hentet til Google med den klare mission at opbygge cloudforretningen i et dansk marked, der i forvejen var stærkt domineret af Microsoft og andre etablerede leverandører.

En mission, han må siges at have dyb indsigt i, da Peter Bjerregaard Harden arbejdede for Microsoft Danmark i 14 år, hvorefter han skiftede kortvarigt til Salesforce, før han tiltrådte som øverste cloud-boss i Google Danmark.

Ifølge ham selv er det lykkedes at flytte Google Cloud markant i Danmark.

I et interview med Computerworld sidste år beskrev han selv rejsen som udfordrende – særligt i begyndelsen, hvor Google skulle bevise sig som enterprise-leverandør i Danmark.

“Dengang, vi startede ud, var det lidt bumpy. Vi skulle lige finde vores ben og legitimere, at vi var en enterprise-spiller,” lød det.

Siden er markedet modnet, og Google Cloud har fået bedre fodfæste, om end konkurrencen fra hans tidligere arbejdsplads fortsat er benhård.

“Vi er ikke Microsoft overhovedet, men vi gør det rigtig godt i markedet,” sagde han dengang.

I sit afskedsopslag sender Peter Bjerregaard Harden en tak til både medarbejdere, kunder og partnere:

“Min dybeste tak går til de dygtige mennesker, jeg har arbejdet sammen med – mine kolleger samt vores visionære kunder og partnere.”

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S