Ishøj Kommune sparer med open source-platform millioner af kroner om året på Microsoft-licenser

Ishøj Kommune har sparet flere millioner kroner om året på Microsoft-licenser ved at indføre open source-alternativer de steder, hvor det giver mening.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ved at lade Microsoft 365 køre side om side med open source-løsninger, har Ishøj Kommune været i stand til at spare flere millioner kroner på indkøb af Microsoft-licenser.

Kommunen har i dag omkring 2.200 it-brugere, hvoraf de 1.000 i dag anvender Microsoft 365. Resten anvender en særlig hybrid platform, som er baseret på open source.

It-chef Christian Koerner fortæller til Kita-bladet, at den hybride løsning især anvendes af de 'lette' brugere - altså eksempelvis sundheds-assistenter, pædagog-medhjælpere, hjemmehjælpere kantine-folk og lignende.

Disse lette brugere har ifølge ham ikke brug for en hel Microsoft Office-pakke, men mest for at have adgang til mail og kalender og for at kunne tilgå forskellige lette webapplikationer.

"Licenspriserne stiger meget kraftigt og det presser vores budgetter. Vi er i den situation, hvor selv Microsoft siger, at vi skal profilere vores brugere til at få den rigtige licens alt efter hvad deres behov er. Men det er stadigvæk sådan, at en Microsoft 365 online licens koster en del penge og for en pædagogmedhjælper eller en sundhedsassistent, er det godt nok mange penge for noget, de bruger meget meget sjældent, så vi har holdt lidt igen med de dyre 365 licenser,” siger Christian Koerner til Kita-bladet.

Den hybride løsning kører med Nextcloud som infrastruktur og LibreOffice som kontor-programmel.

Christian Koerner vurderer, at det ville have kostet Ishøj Kommune mellem fem og syv millioner kroner alene i Microsoft-licenser om året, hvis den skulle have købt Microsoft-licenser til de 1.200 brugere, der i dag anvender open source-løsningen.

Afgørende er det, at den hybride platform integrerer nemt med Microsoft Office.

Christian Koerner siger, at integrationen ikke er 'sømløs,' men at den fungerer i 80 procent af tilfældene.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job