Morgen-briefing: Grundfos oplever eksplosiv vækst på datacentre / Berlingske hjemsender medarbejder efter AI-opdigtede citater / Rekordmange cyberangreb rammer Danmark

Grundfos oplever eksplosiv vækst på datacentre. Berlingske hjemsender medarbejder efter AI-opdigtede citater. Rekordmange cyberangreb rammer Danmark. Uber-topchef tvivler på afkastet af AI-investeringer

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til torsdagsudgaven af morgenbriefing fra Computerworld.

Igen i dag er det Thomas Møgelbjerg, der har fået æren af at stå tidligt op og klæde jer på med døgnets hurtige it-nyhedsoverblik.

Tak, fordi du læser med.

Grundfos oplever eksplosiv vækst på datacentre

Den danske pumpe- og vandteknologikoncern Grundfos oplever "stort set eksplosiv vækst" på datacenterområdet, drevet af de globale investeringer i kunstig intelligens og datacentre. Det fortæller selskabet til Finans.

Grundfos, der i 2023 omsatte for 35 milliarder kroner, satser massivt på datacenterindustrien som en af sine vigtigste vækstlommer frem mod 2030. Ifølge divisionsdirektør Bent Jensen, der i koncernledelsen har ansvaret for erhvervsbyggeri, er området allerede blevet en markant vækstdriver.

"De seneste 18 måneder har vi faktisk oplevet, at der har været stort set eksplosiv vækst på datacentre. Også i år er det en rigtig stor vækstdriver, og de kommende år bliver det samme for os," siger han.

Samtidig forsøger Grundfos ifølge Finans at påvirke den politiske regulering af den fremtidige AI-infrastruktur i Europa. Koncernen har netop lanceret en rapport ved en konference i Bruxelles, hvor budskabet er, at hvis Europa vil konkurrere med USA og Kina om kunstig intelligens, kræver det ikke kun mikrochips og kapital, men også langt mere effektiv håndtering af energi, køling og vandforbrug i næste generation af datacentre.

Berlingske hjemsender medarbejder efter AI-opdigtede citater

Berlingske har hjemsendt en medarbejder, efter at en artikel om Det Økonomiske Råds seneste vismandsrapport indeholdt forkerte og opdigtede citater. Det skriver Berlingske selv.

Artiklen er nu rettet, og medarbejderens øvrige artikler vil blive gennemgået af en ekstern konsulent.

Sagen handler om artiklen "Vismænd anbefaler sprøjteforbud frem for rensning af drikkevand", der oprindeligt indeholdt to fejlciterede passager fra formandskabet i Det Økonomiske Råd samt en opdigtet passage.

Ifølge avisen blev et AI-værktøj anvendt med det formål at sammenfatte eksperters citater fra en tidligere Berlingske-artikel. Men kildeartiklen blev ved en fejl ikke lagt ind i værktøjet, som derefter producerede opdigtede citater og personer.

Forløbet er en klar overtrædelse af Berlingskes retningslinjer for brug af kunstig intelligens, der blandt andet fastslår, at AI ikke må bruges til direkte artikelproduktion, men kan anvendes som researchværktøj og til opgaver som resuméer og rubrikker i et lukket miljø.

"Vi har siden i går dykket ned i forløbet og må konstatere, at den pågældende medarbejder har brugt et internt ai-redskab i strid med de meget klare retningslinjer for arbejdet med ai, som vi har på Berlingske. Det er baggrunden for, at vi har suspenderet den pågældende medarbejder, mens vi undersøger sagens omfang," siger chefredaktør Tom Jensen.

Rekordmange cyberangreb rammer Danmark

Danske virksomheder udsættes for flere cyberangreb end nogensinde før.

Det viser nye tal fra it-sikkerhedsselskabet Check Point Research, der er en del af Check Point Software Technologies.

I gennemsnit blev danske virksomheder udsat for 1.701 angreb om ugen i april 2026 – en stigning på 28 procent i forhold til året før og det højeste månedlige niveau i Check Points undersøgelser af Danmark.

Til sammenligning var den globale stigning på 10 procent. Danmark havde samtidig den næststørste stigning i EMEA-regionen fra marts til april.

"Når Danmark oplever et rekordhøjt antal angreb og en af de største månedlige stigninger i EMEA, er det et tydeligt tegn på, at danske virksomheder er blevet mere attraktive mål for cyberkriminelle," siger Balder Borup, Security Engineer Team Leader hos Check Point Software Technologies i Danmark.

Ifølge Balder Borup undergår trusselsbilledet en professionalisering, hvor angreb i stigende grad industrialiseres og kombineres med automatisering, datatyveri og nye teknologier.

Ransomware fylder fortsat meget, og i april alene blev der globalt registreret 707 offentligt rapporterede ransomwareangreb, en stigning på 12 procent på årsbasis.

Det er ikke længe siden, at den danske it-leverandør Nordenta blev ramt af et ransomware-angreb, hvilket kan have lækket en lang række data fra tusindvis af borgere i danske kommuner.

Det kan du læse mere om her:

Uber-topchef tvivler på afkastet af AI-investeringer

Det hører til sjældenhederne, at en topchef i en amerikansk tech-virksomhed sår tvivl om potentialet i AI, men det er ikke desto mindre, hvad en af Ubers topchefer nu gør.

Ubers præsident og driftsdirektør, Andrew Macdonald, sætter spørgsmålstegn ved, om selskabets massive investeringer i kunstig intelligens reelt skaber værdi. Det skete i et interview med podcasten Rapid Response, der blev offentliggjort i weekenden, og udtalelserne er sidenhen gået viralt. Det skriver Berlingske.

Ifølge Andrew Macdonald bliver det stadigt sværere at retfærdiggøre selskabets udgifter til kunstig intelligens. Tidligere på året afslørede Ubers teknologidirektør, Praveen Neppalli Naga, at selskabet allerede havde brugt hele sit 2026-budget til AI-værktøjet Claude Code, hvilket internt skabte debat om, hvorvidt teknologien leverede resultater.

Efter samtaler med selskabets ledende ingeniører konkluderer Andrew Macdonald, at et højere forbrug af kunstig intelligens ikke automatisk fører til flere brugbare funktioner for kunderne.

"Den sammenhæng er der ikke endnu," siger han i podcasten.

Udmeldingen står i kontrast til techgiganter som Meta, Google og JPMorgan, der ifølge flere internationale medier presser medarbejderne til at bruge kunstig intelligens mest muligt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo