Morgen-briefing: Grundfos oplever eksplosiv vækst på datacentre / Berlingske hjemsender medarbejder efter AI-opdigtede citater / Rekordmange cyberangreb rammer Danmark

Grundfos oplever eksplosiv vækst på datacentre. Berlingske hjemsender medarbejder efter AI-opdigtede citater. Rekordmange cyberangreb rammer Danmark. Uber-topchef tvivler på afkastet af AI-investeringer

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til torsdagsudgaven af morgenbriefing fra Computerworld.

Igen i dag er det Thomas Møgelbjerg, der har fået æren af at stå tidligt op og klæde jer på med døgnets hurtige it-nyhedsoverblik.

Tak, fordi du læser med.

Grundfos oplever eksplosiv vækst på datacentre

Den danske pumpe- og vandteknologikoncern Grundfos oplever "stort set eksplosiv vækst" på datacenterområdet, drevet af de globale investeringer i kunstig intelligens og datacentre. Det fortæller selskabet til Finans.

Grundfos, der i 2023 omsatte for 35 milliarder kroner, satser massivt på datacenterindustrien som en af sine vigtigste vækstlommer frem mod 2030. Ifølge divisionsdirektør Bent Jensen, der i koncernledelsen har ansvaret for erhvervsbyggeri, er området allerede blevet en markant vækstdriver.

"De seneste 18 måneder har vi faktisk oplevet, at der har været stort set eksplosiv vækst på datacentre. Også i år er det en rigtig stor vækstdriver, og de kommende år bliver det samme for os," siger han.

Samtidig forsøger Grundfos ifølge Finans at påvirke den politiske regulering af den fremtidige AI-infrastruktur i Europa. Koncernen har netop lanceret en rapport ved en konference i Bruxelles, hvor budskabet er, at hvis Europa vil konkurrere med USA og Kina om kunstig intelligens, kræver det ikke kun mikrochips og kapital, men også langt mere effektiv håndtering af energi, køling og vandforbrug i næste generation af datacentre.

Berlingske hjemsender medarbejder efter AI-opdigtede citater

Berlingske har hjemsendt en medarbejder, efter at en artikel om Det Økonomiske Råds seneste vismandsrapport indeholdt forkerte og opdigtede citater. Det skriver Berlingske selv.

Artiklen er nu rettet, og medarbejderens øvrige artikler vil blive gennemgået af en ekstern konsulent.

Sagen handler om artiklen "Vismænd anbefaler sprøjteforbud frem for rensning af drikkevand", der oprindeligt indeholdt to fejlciterede passager fra formandskabet i Det Økonomiske Råd samt en opdigtet passage.

Ifølge avisen blev et AI-værktøj anvendt med det formål at sammenfatte eksperters citater fra en tidligere Berlingske-artikel. Men kildeartiklen blev ved en fejl ikke lagt ind i værktøjet, som derefter producerede opdigtede citater og personer.

Forløbet er en klar overtrædelse af Berlingskes retningslinjer for brug af kunstig intelligens, der blandt andet fastslår, at AI ikke må bruges til direkte artikelproduktion, men kan anvendes som researchværktøj og til opgaver som resuméer og rubrikker i et lukket miljø.

"Vi har siden i går dykket ned i forløbet og må konstatere, at den pågældende medarbejder har brugt et internt ai-redskab i strid med de meget klare retningslinjer for arbejdet med ai, som vi har på Berlingske. Det er baggrunden for, at vi har suspenderet den pågældende medarbejder, mens vi undersøger sagens omfang," siger chefredaktør Tom Jensen.

Rekordmange cyberangreb rammer Danmark

Danske virksomheder udsættes for flere cyberangreb end nogensinde før.

Det viser nye tal fra it-sikkerhedsselskabet Check Point Research, der er en del af Check Point Software Technologies.

I gennemsnit blev danske virksomheder udsat for 1.701 angreb om ugen i april 2026 – en stigning på 28 procent i forhold til året før og det højeste månedlige niveau i Check Points undersøgelser af Danmark.

Til sammenligning var den globale stigning på 10 procent. Danmark havde samtidig den næststørste stigning i EMEA-regionen fra marts til april.

"Når Danmark oplever et rekordhøjt antal angreb og en af de største månedlige stigninger i EMEA, er det et tydeligt tegn på, at danske virksomheder er blevet mere attraktive mål for cyberkriminelle," siger Balder Borup, Security Engineer Team Leader hos Check Point Software Technologies i Danmark.

Ifølge Balder Borup undergår trusselsbilledet en professionalisering, hvor angreb i stigende grad industrialiseres og kombineres med automatisering, datatyveri og nye teknologier.

Ransomware fylder fortsat meget, og i april alene blev der globalt registreret 707 offentligt rapporterede ransomwareangreb, en stigning på 12 procent på årsbasis.

Det er ikke længe siden, at den danske it-leverandør Nordenta blev ramt af et ransomware-angreb, hvilket kan have lækket en lang række data fra tusindvis af borgere i danske kommuner.

Det kan du læse mere om her:

Uber-topchef tvivler på afkastet af AI-investeringer

Det hører til sjældenhederne, at en topchef i en amerikansk tech-virksomhed sår tvivl om potentialet i AI, men det er ikke desto mindre, hvad en af Ubers topchefer nu gør.

Ubers præsident og driftsdirektør, Andrew Macdonald, sætter spørgsmålstegn ved, om selskabets massive investeringer i kunstig intelligens reelt skaber værdi. Det skete i et interview med podcasten Rapid Response, der blev offentliggjort i weekenden, og udtalelserne er sidenhen gået viralt. Det skriver Berlingske.

Ifølge Andrew Macdonald bliver det stadigt sværere at retfærdiggøre selskabets udgifter til kunstig intelligens. Tidligere på året afslørede Ubers teknologidirektør, Praveen Neppalli Naga, at selskabet allerede havde brugt hele sit 2026-budget til AI-værktøjet Claude Code, hvilket internt skabte debat om, hvorvidt teknologien leverede resultater.

Efter samtaler med selskabets ledende ingeniører konkluderer Andrew Macdonald, at et højere forbrug af kunstig intelligens ikke automatisk fører til flere brugbare funktioner for kunderne.

"Den sammenhæng er der ikke endnu," siger han i podcasten.

Udmeldingen står i kontrast til techgiganter som Meta, Google og JPMorgan, der ifølge flere internationale medier presser medarbejderne til at bruge kunstig intelligens mest muligt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S