GoLive 6: Webredigering der rykker

Adobe er på vej med version 6 af firmaets WYSIWYG-editor til webbrug, men man kan nu meget mere end at wysiwygge med GoLive. Mange stærke funktioner bringer programmet frem i forreste linie, heriblandt samarbejds­funktioner og mobiludvikling.

Redigering

Der er sket ting og sager med GoLive, siden Adobe opkøbte det i sin tid forholdsvist ukendte, men velrenommerede program. Den nye version byder på en lang række forbedringer, og det er væsentlige sager, som denne næsten færdige betaversion afslører.

Forbedret redigering
På redigeringssiden kommer GoLive op på siden af Dreamweaver med en række nye funktioner, som konkurrenten dog har kunne fremvise et stykke tid. Der er en typografipalette, som det kendes fra tekstbehandlings- og DTP-programmer. Et andet (og mere tidssvarende) formateringsredskab er en CSS-palette, som er lidt nemmere at have med at gøre end Dreamweavers, men til gengæld er der ikke mulighed for at se et preview, mens man skaber CSS-koden, hvilket ikke er så godt.

Syntakscheck er derimod en rigtig god og brugbar funktion, som Adobe lidt underligt betegner som en "purist-funktion" i pressematerialet. Men man behøver slet ikke at være HTML-nørd for at benytte denne funktion, som sikrer at standarderne overholdes, hvilket flere og flere erkender nødvendigheden af.

Syntakscheck holder koden op imod en række forskellige dokumenttype-definitioner.

En anden funktion i lidt samme boldgade kan påpege problemer med sidens tilgængelighed.

Ligesom konkurrenten kan redigeringsvinduet nu deles i to, således at både WYSIWYG og kode kan overses samtidigt, og en anden Dreamweaver-kending er skabeloner, så faste dele af designet kan låses, og gennemgående elementer kan udskiftes globalt automatisk.

Der er også mulighed for at udvikle mobilt indhold til de tre mobile opmærkningsstandarder WML, Compact HTML og XHTML Basic.

En anden simpel, men udmærket ide er dynamisk generering af statiske sider ved hjælp af en nem søg-og-erstat metode, hvor enkelte elementer kan udskiftes på baggrund af værdier i en helt ordinært HTML-tabel. En primitiv, men nemt forståelig fremgangsmåde.

Workgroup Server

Samarbejdsfunktioner
Blandt de ting, der virkeligt batter, er de væsentligt forbedrede samarbejdsfunktioner. Med GoLive medfølger serverproduktet Web Workgroup Server, som egentlig blot er en WebDAV-server. WebDAV er en protokol til versionsstyring, der kan betegnes som en form for intelligent FTP.

Ved hjælp af WebDAV kan projektet versionsstyres lige som softwareprojekter.

Med Web Workgroup Server kan grundlæggende versionsstyringsfunktioner, som for eksempel check-ind og -ud af filer, gøre et større projekt mere håndterligt, specielt hvis udviklerne er spredt over flere forskellige steder.

Selve server-delen administreres via en browser, som det ses så ofte i vore dage, og Adobe kan virkeligt noget med brugerflader: Det er fantastisk simpelt, og er tydeligvis skabt med et ikke-teknisk publikum for øje.

Browser-administration af Web Workgroup Server.

Kendt grænseflade
Adobe benytter sin velkendte palette-baserede brugerflade, som dog virker mere velvalgt i værktøjsintensive programmer som Photoshop og Illustrator end udviklingsværktøjer som GoLive og LiveMotion. I forhold til tidligere versioner af GoLive virker paletternes antal knap så overvældende, og de er bedre struktureret end i tidligere versioner. Der skal dog stadig mange klik til for at tilgå funktionerne.

Derudover slår Adobe på tromme for integrationen med andre af firmaets produkter, men hvor meget denne programintegration bliver udnyttet i praksis af brugerne, kan man kun gisne om. Denne type integration, som andre producenter også godt kan lide at markedsføre, kræver som oftest en omlægning af brugerens arbejdsproces, så selvom integrationen givetvis kan løfte produktiviteten, kan man tvivle på, om den udnyttes i praksis.

Serverpakke i pølseenden

Serverpakke følger med
Som rosinen i pølseenden følger en komplet serverpakke til udvikling af JSP og PHP med Apache, Tomcat og endda MySQL. Installationen er pakket og fungerede helt gnidningsløst i vores test. Opsætningen fra GoLive voldte derimod lidt problemer, men der var heller ikke nogen dokumentation med i denne beta-version, så det skal man ikke lægge noget i. Dog var opsætningen ikke så intuitiv, at vi lige frem kunne gætte os til sammenhængen, men mon ikke dokumentationen i den færdige udgave retter op på disse ting.

Dreamweaver-killer eller ej
GoLive efterlader indtryk af et virkeligt stærkt stykke software møntet på udviklernes behov. I forhold til version 5 er programmet kommet på højde med Dreamweaver, og på mange områder slår den nye version Macromedias produkt. Brugerfladen kan stadig virke lidt tung at danse med, men de mange stærke funktioner imponerer. Det bliver spændende at se Macromedias modtræk på web-fronten.

Adobe GoLive 6 skulle komme på gaden i indeværende kvartal, og prisen forventes at komme til at ligge på knap 400 dollar. Et sampak med LiveMotion vil kunne fås til knap 500 dollar.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S