NTL byder ni milliarder kroner for Virgin Mobile

Fastnetselskabet NTL tilbyder ni milliarder kroner for Virgin Mobile. Et køb vil gøre NTL til det første britiske selskab med mobil, fastnet, internet og kabel-tv i tilbudskataloget.

Den britiske fastnetoperatør NTL er klar til at lægge godt ni milliarder kroner på bordet for britiske Virgin Mobile, der har fem millioner abonnenter i Storbritannien.

Virgin-direktør Richard Branson, der ejer 72 procent af Virgin Mobile, er positivt stemt over for bejleriet. Angiveligt har Branson forlangt en bestyrelsespost i NTL samt at han får 12-15 procent af aktierne i selskabet for at afhænde Virgin Mobile.

Det er dog endnu uklart, om Virgin Mobiles bestyrelse vil støtte et salg af selskabet.

Går overtagelsen i vinkel, vil NTL blive det første selskab i Storbritannien, der tilbyder mobiltelefoni, fastnet-telefoni, betalings-tv og internet samtidig.

Det er ikke lang tid siden, at NTL sidst var ude med den store tegnebog. Selskabet afventer fortsat myndighedernes godkendelse af selskabets fusion med Telewest.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S